Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Energetická kríza: pomôžeme vám pripraviť sa na ňu!

Rastúce ceny energií pravdepodobne nechávajú pokojným len málo ľudí. Našťastie žijeme v dobe, ktorá ponúka mnoho alternatív a riešení na zníženie spotreby energie a úsporu peňazí. Tejto téme sme sa na našej webovej stránke venovali už niekoľkokrát a v tomto článku nájdete zoznam všetkých zdrojov a informácií, ktoré budete potrebovať, aby pre vás prípadná energetická kríza nebola tak náročná.

Ako čo najefektívnejšie znížiť spotrebu elektriny, tepla alebo vody?

Elektrická energia je jednou z najväčších položiek v rozpočte domácnosti. Teplo a voda nasledujú hneď za nimi. Mnohí ľudia si znižovanie spotreby spájajú s výrazným obmedzením a majú pocit, že sa musia vzdať veľkej časti svojho pohodlia, aby ušetrili pár drobných. Ukážeme vám, že to tak nie je. Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu a ušetriť peniaze, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Energetická kríza neprospieva plytvajúcim spotrebičom

Elektrickú energiu v domácnosti využívajú najmä spotrebiče a elektronika. V súčasnosti je trh plný úsporných a ekologických modelov, ktoré majú nízku spotrebu energie a sú veľmi účinné. Je teda z čoho vyberať, a hoci výrobky s najnižšou spotrebou energie sú často najdrahšie, počiatočná investícia sa čoskoro vráti v podobe nižších nákladov na energiu. Energetické štítky sú najlepším ukazovateľom spotreby energie spotrebičov.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Využite svoje spotrebiče naplno

Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, používajte spotrebiče, ako je umývačka riadu, chladnička, práčka alebo sušička, len keď sú plné. V tomto prípade je ich práca úmerná energii, ktorú na ňu potrebujú; je častým omylom myslieť si, že menej naplnený spotrebič potrebuje menej energie. Rady, ako čo najlepšie využiť vybavenie domácnosti, aby ste skutočne ušetrili energiu, nájdete v časti Úspora energie – ako na to?. Dozviete sa tiež, čo je to nočný prúd a ako presne vám môže pomôcť znížiť spotrebu elektrickej energie.

V inteligentnej domácnosti nebude energetická kríza tak veľmi bolieť

Práve rôzne inteligentné technológie nám nielen uľahčujú život, ale pomáhajú nám aj znižovať spotrebu. Inteligentná domácnosť a inteligentné zariadenia v nej nám pomáhajú mať dokonalý prehľad o spotrebe energie alebo tepla, takže vieme, kde môžeme spotrebu znížiť, a tak ušetriť. Rôzne automatické programy prispôsobujú inteligentné zariadenie aktuálnym podmienkam a nedovoľujú napríklad väčšie vykurovanie, ako je v danom čase potrebné.

Pripravte sa a hospodárska kríza vás nezaskočí

Svieťte inteligentne a ušetrite!

Inteligentné osvetlenie je veľkým prínosom pri znižovaní spotreby energie. Táto moderná vymoženosť sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou, pretože pomocou inteligentného osvetlenia môžete nastaviť rôzne parametre, napríklad farbu a intenzitu svetla. Môžete však nastaviť aj konkrétny čas, kedy majú byť svetlá zapnuté. Pomôže vám to ušetriť energiu a tiež zvýšiť bezpečnosť vášho domova, pretože môžete zapnúť svetlá na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu, keď ste preč, aby si prípadní zlodeji nevšimli, že je váš dom prázdny.

Uprednostňujete prirodzené svetlo pred umelým

Osvetlenie je ďalšou činnosťou, pri ktorej sa v domácnosti spotrebuje najviac elektrickej energie. Možno si však neuvedomujete, ako často svietiš zbytočne – a zbytočne míňaš peniaze. Viac informácií o šetrení svetlom nájdete v tomto článku, v ktorom vám pomôžeme vybrať najlepšie osvetlenie pre každú miestnosť, poradíme vám, ako čo najefektívnejšie využívať prirodzené denné svetlo, a ukážeme vám, ktoré žiarovky si môžete kúpiť a ktoré vám pomôžu najviac ušetriť.

Je úspornejšia sprcha alebo kúpeľ?

Pravdepodobne viete, že spotreba vody súvisí aj s energiou spotrebovanou na ohrev studenej vody na teplú. Ak sa vám teda podarí znížiť spotrebu vody, môžete ušetriť aj na elektrickej energii, ak ju používate na ohrev vody. Podobne ako svetlom, aj vodou často plytváme, a to úplne zbytočne. Prečítajte si náš článok Šetrenie vodou nemusí znamenať vzdanie sa pohodlia! a zistíte, ako ľahko môžete spotrebovať menej vody bez toho, aby ste sa vzdali svojho pohodlia. V článku nájdete aj tipy na pomôcky na úsporu vody, ako sú šetriče vody, zberače perál a ďalšie.

Energetická kríza bude mať osobitný vplyv na ceny vykurovania

Spotrebiče, elektronika, svetlo alebo voda – nič z toho nespotrebováva toľko energie ako vykurovanie. Existuje však veľa spôsobov, ako na ňom ušetriť. V skutočnosti si môžete vybrať niekoľko zdrojov energie, ktoré vám pomôžu s vykurovaním, a niektoré z nich sú naozaj úsporné. Druhou možnosťou je znížiť spotrebu tepla a možno budete prekvapení, kde všade vo vašom dome teplo uniká. Ako týmto únikom predchádzať, ako viac využívať prirodzené teplo, ako správne kúriť a akých chýb sa vyvarovať, sa dozviete v tomto článku.

Pomáhame vám vyhnúť sa hospodárskej kríze

Alternatívne zdroje energie pre väčšie úspory

Počuli ste už o tzv. energeticky úsporné bývanie? Ide o úsporný a zároveň ekologický systém, pretože spotrebuje minimum energie, najmä na vykurovanie. Nízkoenergetické bývanie je čiastočne sebestačné, čo znamená, že nie je tak závislé od dodávateľov energie, čo je veľmi užitočné najmä v čase energetickej krízy. Toto bývanie najčastejšie využíva dva alternatívne zdroje energie: solárnu energiu a tepelné čerpadlo.

Energetická energia dáva šancu iným zdrojom energie

Solárna energia a tepelné čerpadlá nie sú najlacnejšie a pri rozhodovaní, či si ich zaobstaráte, musíte zvážiť viacero faktorov. Aby sme vám toto rozhodovanie čo najviac uľahčili, pripravili sme samostatné články pre obe zariadenia. V tomto článku o solárnych elektrárňach sa dozviete, kedy sa oplatí ich kúpiť a aké možnosti sú k dispozícii. V článku venovanom tepelným čerpadlám sa zaoberáme rôznymi typmi čerpadiel a ich výhodami a nevýhodami.

Ekologická domácnosť šetrí nielen životné prostredie

Energetická kríza je pre mnohé domácnosti veľmi vážnou situáciou a je pochopiteľné, že len málo ľudí má v týchto náročných časoch čas, energiu alebo dokonca chuť venovať sa ochrane životného prostredia. Pravdou však je, že zníženie nášho vplyvu na prírodu často znamená zníženie našich výdavkov – a to je presne to, čo v súčasnosti potrebujeme. V našom článku Ekologická domácnosť: rady, ako začať sme rozobrali 8 oblastí nášho každodenného života, v ktorých môžeme malými a bezbolestnými krokmi šetriť našu peňaženku a planétu.

Energetická kríza bolí, ale vy to zvládnete!

Energetická kríza je veľmi aktuálnou témou, ktorú budeme na našej webovej stránke naďalej sledovať. Pripravujeme niekoľko ďalších článkov, v ktorých vám poradíme, ako ušetriť a ako môžete naďalej znižovať spotrebu energie bez toho, aby to výrazne ovplyvnilo vašu životnú úroveň. Niektoré zmeny sú väčšie a iné menšie, niektoré si vyžadujú vyššiu počiatočnú investíciu, zatiaľ čo iné môžete vykonať bez akejkoľvek finančnej investície. Každý si môže vybrať riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje jeho požiadavkám, potrebám a možnostiam.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.