Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Nesvietiš zbytočne? Úspora svetla rýchlo a jednoducho!

Existuje mnoho spôsobov, ako môžeme ušetriť peniaze na prevádzku domácnosti, a väčšine z nich sme sa venovali v našich predchádzajúcich článkoch(Úspora energie – ako na to? , Šetrenie vodou nemusí znamenať, že sa vzdáte svojho pohodlia!, Úspora tepla) – okrem úspory svetla. Efektívne svietiť znamená dobre svietiť. V tomto článku sa preto pozrieme nielen na to, ako čo najviac ušetriť energiu na osvetlenie, ale aj na rôzne zdroje umelého svetla a na to, ako správne osvetliť miestnosti.

Používajte len toľko svetla, koľko skutočne potrebujete

Čím viac svetla používate, tým viac stojí to za to. Znie to logicky, ale často máme tendenciu svietiť viac, ako je skutočne potrebné. Každému z nás vyhovuje iný množstvo svetla. Preto je dôležité, aby ste dodržiavali predovšetkým podľa toho, čo je pre vás pohodlné. Nesnažte sa svietiť alebo zbytočne veľa, ale nie zbytočne málo. Pri nedokonalom osvetlení riskujete zhoršenie zraku alebo iné zdravotné problémy, napríklad bolesť. hlavy a ďalšie. Predtým vyskúšajte rôzne intenzity osvetlenia. nájsť ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Ak si napríklad prečítate v obývačke alebo spálni stačí 15 W lampa. Zažiarte s horným osvetlením, ktoré môže mať až viacnásobný výstup je v takomto prípade zbytočný. Ak v domácnosti žijú menšie deti, naučte ich, aby vždy zhasínali svetlo v miestnosti, ktorú neobývajú. Zbytočné osvetlenie tiež znamená desiatky korún vyhodených z okna.

Dajte šancu prirodzenému svetlu

Ak môžete, netrápte sa tým. Pokúste sa dostať do svojho domov, aby sa doň dostalo čo najviac prirodzeného svetla. Vyhnite sa teda príliš hrubé závesy alebo žalúzie, používajte ich len v v prípade, že je to naozaj potrebné, napríklad keď chcete zabezpečiť dostatočné súkromie. Napriek tomu sa zamyslite nad tým, či tu nemôžete zľaviť zo svojich požiadaviek. Samozrejme, záleží hlavne na tom, aké máte možnosti a koľko chcete alebo potrebujete ušetriť energie na svetlo. Dôležité sú aj farby použité v miestnosti, a to na na podlahe alebo stenách, ako aj na nábytku a príslušenstve. Miestnosť, v v ktorých prevládajú tmavé odtiene, je potrebné oveľa viac ako v miestnosti so svetlými odtieňmi. Tmavé farby majú majú tendenciu pohlcovať svetlo a ak po nich siahnete, počítajte s tým, že potrebou väčšieho množstva svetla na osvetlenie takejto miestnosti svetlo, či už prirodzené alebo umelé.

Metódy a typy osvetlenia

Mali by sme premýšľať o svetelných zdrojoch pre miestnosti …aby boli káble v každej miestnosti vedené.., ako to potrebujeme. Môžeme si tiež vybrať z niekoľkých typov osvetlenie, ktoré majú svoje výhody a nevýhody a vhodnosť ich sa líši podľa miestnosti a druhu činností, ktoré sa v nej vykonávajú. tu vykonané. Patria medzi ne stropné (centrálne), nástenné, stolové alebo bodové osvetlenie. Svetelné zdroje sa však líšia aj svojím tvarom alebo možnosťami manipulácie a rôznym svetlom tok. Otočné osvetlenie nám umožňuje so zdrojom svetla pohybovať sa a osvetľovať rôzne časti miestnosti, presne podľa naše potreby. Zaujímavou možnosťou sú svetlá s viac svetelné zdroje, ktoré možno voľne otáčať pomocou každý zdroj samostatne. Vďaka tomu môže byť miestnosť osvetlený nielen dostatočne, ale aj veľmi originálne v istom zmysle. Zapustené osvetlenie, napríklad bodové svetlá stropné svietidlá vytvárajú príjemné osvetlenie, ktoré však nemusí byť dostatočná pre väčšie priestory.

Osvetlenie s dekoráciami

Osvetlenie podľa miestnosti

Najbežnejším typom osvetlenia je stropné osvetlenie alebo centrálne. Často sa používa ako hlavný zdroj svetla, ale aby bola miestnosť dostatočne osvetlená, musí byť byť dobre umiestnený. V prípade miestnosti s oknami je strop svetlo by malo byť umiestnené približne v 1/3 miestnosti od okna (t. j. bližšie k oknu ako k protiľahlej stene). Presná poloha v strede stropu sa odporúča pre miestnosti bez okien a pre veľmi dlhé miestnosti, je vhodné nainštalovať niekoľko stropné svietidlá. Podlahové lampy sa používajú najmä na osvetlenie tie časti miestnosti, ktoré nemajú dostatok svetla z stropné osvetlenie. Ak je svetelný tok stojaceho lampy smerujúce k stropu, dôjde k rozšíreniu príjemného a tlmeného svetla do priestoru. Nástenné svietidlá sú zvyčajne používajú ako doplnok, napríklad v kúpeľni sú dobre osvetľuje priestor vedľa zrkadla. V spálni alebo detskej izbe slúžia aj nad posteľou, kde ponúkajú dostatočné, ale nerozptyľujúce svetlo. Podobne prenosné svetlá pod ktoré zahŕňajú najmä stolové lampy a svietidlá.

TIP: Chcete, aby vaše stropné svetlo bolo vo vnútri? Pozrite si náš článok Zaujíma vás, aké lustre práve letia? a inšpirujte sa najnovšími módnymi trendmi.

Aké typy žiaroviek si môžete vybrať?

Trh so zdrojmi umelého osvetlenia je veľmi bohaté. Tento široký sortiment ponúka veľa možností, čo je na jednej strane výhodné. Na druhej strane máme väčšie množstvo možností môže byť výber veľmi ťažký. Pozrime sa na to o základných typoch žiaroviek, s ktorými sa môžeme stretnúť:

Klasické žiarovky

Pre klasické žiarovka zahrieva vodič, najčastejšie volfrám. Po zahriatí tohto vodivého vlákna na dostatočnú teplotu, začne žiariť. Klasické žiarovky premieňajú prijatú energiu na teplo, nielen samotné svetlo. Tým sa spotrebúva energia oveľa viac ako iné typy umelých zdrojov osvetlenia. Táto stránka vzniknuté teplo môže ohrievať aj predmety v okolí, takže klasické žiarovky musia byť zakryté, aby nedošlo k ich spáleniu alebo dokonca aj začiatok požiaru. A to je premena značnej časti energie na teplo je dôvod, prečo sú bežné žiarovky energeticky nevýhodné. Okrem toho majú aj relatívne nízku životnosť, čo maximálna hodnota je približne 1 000 hodín. Pre klasickú ale žiarovku už takmer nikdy neuvidíte. Od roku 2012 sa zákaz ich výroby a predaja v celej Európskej únii. Je možné len doplnenie zásob.

Pôvodné svetlo

Halogénové žiarovky

Halogénová žiarovka funguje na podobnom princípe ako klasická žiarovka, ale vo vnútri žiarovky je pridaná zlúčenina halogenidového prvku. Vďaka tomu tieto žiarovky dosahujú vyššiu svietivosť a majú dlhšiu životnosť ako bežné žiarovky. Je to však len približne dvojnásobok. Tento typ je tiež úspornejší. Nevýhodou halogénových žiaroviek je, že trvá dlhšie, kým sa „naplno“ rozsvietia, a podobne ako bežné žiarovky, aj halogénové žiarovky vyžarujú viac tepla. Z tohto dôvodu stále spotrebúvajú veľa energie, najmä v porovnaní s účinnejšími typmi. Okrem toho halogénové žiarovky, podobne ako klasické žiarovky, neznášajú neustále zapínanie a vypínanie. Halogénové žiarovky sú dnes už takmer nepoužiteľné. Od jesene 2018 sa na ne vzťahuje rovnaký zákaz ako na bežné žiarovky, najmä kvôli obsahu škodlivých halogénov.

TIP: Pri výbere žiarovky by ste mali použiť mnoho parametrov. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v našom článku Ako vybrať správnu žiarovku.

Kompaktné žiarivky

Žiarivky fungujú na trochu inom princípe ako bežné alebo halogénové žiarovky. Zdrojom svetla sú pary ortuti v plyne vo vnútri banky alebo inej nádoby. Ich životnosť je oveľa vyššia ako u predchádzajúcich typov, môžu svietiť až 12 000 hodín. Tento typ však časom stráca svoj výkon a po dlhšom používaní svieti o niečo menej ako na začiatku. Približne po dvoch rokoch to môže byť až 20 %. Ako nevýhoda žiariviek sa často uvádza aj nízka vernosť farieb a pomalší čas nábehu. Môže trvať až 3 minúty, kým sa žiarivka rozsvieti naplno. Z tohto dôvodu sa neodporúča používať ho v miestnostiach, ktoré je potrebné osvetliť okamžite.

LED žiarovky

LED žiarovky sa v poslednom čase tešia čoraz väčšej obľúbenejšie. Záujem o ne sa, samozrejme, zvýšil aj v dôsledku zákazu predaj bežných a halogénových žiaroviek. Výhody, ktoré prináša LED žiarovky sú však nespochybniteľné. Ich vysoká šetrnosť nie je v skutočnosti klamlivá reklama. S 20W LED žiarovkou dosiahnete rovnakú intenzitu osvetlenia ako so 100W klasickým so žiarovkou. Prevádzkové náklady sa však značne líšia a používanie úsporné žiarovky vám môžu ušetriť až tisíce korún ročne. Okrem toho majú veľmi dlhú životnosť, ktorá dosahuje až 30 000 hodín a tiež do 500 000 vypnutí a zapnutí. Neustále vypínanie a ich vôbec neobťažuje a nijako im neškodí, plne sa rozsvietia okamžite po zapnutí, majú lepšiu svietivosť a stmievanie a sú tiež veľmi šetrné k životnému prostrediu, pretože neobsahujú olovo, ortuť alebo iné škodlivé látky. Ale najmä ich vysoká účinnosť a dlhá životnosť sú vlastnosti, vďaka ktorým sa vám rýchlo a úplne vráti vaša počiatočná investícia do nich.

Úsporná žiarovka

Počuli ste už o priamom a nepriamom osvetlení?

Priamy spôsob osvetlenia je taký, pri ktorom svetlo dopadá zo zdroja priamo na oblasť, ktorú potrebujeme osvetliť. Priame osvetlenie je obzvlášť užitočné v tých priestoroch, kde potrebujeme nielen dostatok svetla, ale aj svetlo, ktoré nás prebudí k činnosti, napríklad v kuchyni, kúpeľni alebo pracovni. Nepriame osvetlenie je vhodnejšie do spálne alebo obývačky, svetlo je rozptýlené, neoslňuje nás a vytvára upokojujúcu atmosféru. Ak chcete zabrániť oslneniu priamym osvetlením, umiestnite zdroj svetla nad úroveň očí. Dôležité je tiež zistiť, či sa v miestnosti nachádzajú nejaké prvky, ktoré by mohli odrážať svetlo, ako napríklad zrkadlá alebo lesklé predmety. Okrem toho priame osvetlenie vytvára aj ostré tiene, ktoré môžu byť pre naše oči nepríjemné. Pri inštalácii priameho osvetlenia dodržujte minimálnu vzdialenosť od osvetľovaného povrchu, inak hrozí riziko požiaru spôsobeného vyžarovaným teplom. Toto riziko sa dá eliminovať aj používaním LED žiaroviek, ktoré nevyžarujú teplo.

TIP: Môžete nájsť aj svietidlá s kombináciou oboch typov osvetlenia. V takýchto prípadoch je časť zdroja zatienená alebo nasmerovaná do rôznych smerov alebo k stropu.

Majitelia rodiny domov, vyskúšajte strešné okno!

Reflektor s pozostáva zo strešnej jednotky, ktorá absorbuje slnečné svetlo a je potom vedená systémom kovových rúrok až k stropnej jednotke sa nachádza v miestnosti. Existujú rôzne typy svetlovodov, a to sa líšia typom strešných jednotiek, spôsobom, akým absorbujú slnečné svetla alebo dĺžky či priemeru kovových rúrok. Najdôležitejšie informácie je, že strešná jednotka má dostatočne hladký vnútorný povrch s vysokou odrazivosťou, len tak zabezpečíte jeho maximálnu Účinnosť. Toto zariadenie je ideálnym riešením, ak potrebujete osvetliť miesta, kde nie je možné umiestniť okno. Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá a môžete ju nielen ľahko zvládnuť, ale aj Rýchlo. Nevýhodou však je, že je potrebný na jeho správne fungovanie. potrebujú dostatok slnečného svetla, je preto potrebné zabezpečiť, aby strešná jednotka nebola v tieni. Pre jeho umiestnenie je tiež je potrebné vytvoriť dostatočný otvor v streche a poskytnúť priestor pre kovovú rúrku, cez ktorú je vedené svetlo. Nákupná cena ľahkých rúr je vyššia, ale ich prevádzkové náklady sú takmer nulová, a tak ju čoskoro získate späť.

Žiariť inteligentne s inteligentným osvetlením

Jednou z najčastejších príčin zbytočných nákladov na osvetlenie je, že zabúdame zhasínať svetlá, a tak ich zbytočne zapíname. Inteligentné osvetlenie vám v tom môže pomôcť. V závislosti od typu vám bude slúžiť rôznymi spôsobmi. Niektoré sú vybavené fotobunkami, takže sa automaticky zapínajú a vypínajú podľa pohybu v miestnosti. Iné dokážu zistiť množstvo svetla v miestnosti a prispôsobiť mu intenzitu vyžarovaného svetla. To závisí aj od celkového jasu miestnosti, ktorý je ovplyvnený použitými farbami alebo usporiadaním priestoru. Svetlo môžete nastaviť aj na postupné zapínanie a vypínanie, čo predlžuje životnosť svetelného zdroja a zároveň veľmi šetrí naše oči. Samozrejmosťou je detská poistka, ktorá zaručuje, že svetlo môžete ovládať len vy. Veľmi užitočná je aj možnosť nastaviť automatické zapnutie svetiel v určitom čase. Oceníte to najmä vtedy, ak sa chystáte na dlhší čas odísť z domu, ale vďaka inteligentnému osvetleniu sa o tom nikto okrem vás nedozvie.

TIP: Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Inteligentné osvetlenie pomáha so spánkom a bezpečnosťou v domácnosti.


Obchody, v ktorých si môžete kúpiť TOP produkty na úsporu svetla

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.