Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Zelená domácnosť: úspora tepla

Na našej webovej stránke nájdete niekoľko článkov venovaných energeticky úsporným domácnostiam. V tomto článku sa zameriame na spôsoby úspory tepla. To je to, čo nám často uniká a náklady sú zbytočne vysoké. Existuje niekoľko trikov, ktoré môžete vyskúšať a sami sa presvedčiť, ako fungujú vo vašej domácnosti. Úspora tepla má pozitívny vplyv aj na životné prostredie, takže v konečnom dôsledku šetríte nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Zavolajte odborníka na pomoc

Ak máte pocit, že z vášho domu uniká príliš veľa tepla, najlepším riešením je tzv. energetický audit. Odborník urobí termovíziu budovy, odhalí miesta, kadiaľ uniká najviac tepla, a poradí vám, ako týmto únikom zabrániť. Toto riešenie je však vhodné najmä pre majiteľov rodinných domov, pre majiteľov bytov by to mohlo byť trochu komplikovanejšie. Cena za energetický audit sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých tisícok korún v závislosti od toho, ako podrobný ho chcete mať. Niektoré spoločnosti ponúkajú aj meranie vlhkosti a ďalšie možnosti, ktoré zabezpečia, aby bol váš dom v úplnom poriadku. Ak ešte nechcete investovať do tejto metódy alebo ak vo vašom prípade nie je možné vykonať energetický audit, v tomto článku vám predstavíme najčastejšie miesta a spôsoby, ktorými uniká teplo z vášho domu alebo bytu. Poradíme vám aj niekoľko účinných spôsobov, ako tieto úniky znížiť alebo odstrániť.

TIP: Ušetrite peniaze za elektrinu s naším článkom Úspora energie – ako na to?

Ideálna teplota

Ideálna teplota je pre každého človeka iná. Niekedy však sedíme v zbytočne prehriatych miestnostiach, zatiaľ čo 1 °C stojí od niekoľkých stoviek korún až po viac ako tisícku. V zime nemusíte hneď vypínať kúrenie a pohybovať sa po dome oblečenie, ale skúste, ako nízka teplota je stále príjemné. Možno budete prekvapení, keď zistíte, že potrebujete len približne o niekoľko stupňov Celzia menej, než na koľko ste vykurovali. Pred spaním sa tiež odporúča vyvetrať spálňu, aby vzduch nielen ochladzoval, ale aj čistil. Otvorené okná otvorené doširoka, vzduch v miestnosti sa mení naozaj rýchlo a pri budete potrebovať len niekoľko minút na to, aby ste ju poriadne vyvetrali. Teplo vám v takom prípade veľa neunikne. Ak potrebujete uložiť na teplo, vetrajte všetky miestnosti týmto spôsobom, najmä v chladnejšom období. Hoci každému z nás vyhovuje iný teploty, podľa rôznych meraní sa odhaduje, že pre väčšinu Ideálne teploty pre ľudí sú nasledovné:

Ložnice

16–18 °C

Dětský pokoj

18–21 °C

Obývací pokoj

20–21 °C

Koupelna

20–24 °C

Kuchyně

18 °C

Chodba

10–17 °C

Úspora tepla vďaka správnemu vetraniu

Ak potrebujete obmedziť únik tepla otvoreným oknom alebo dverami, uprednostnite intenzívne vetranie pred dlhým vetraním. Je lepšie otvoriť okná dokorán, pretože sa tak vzduch v miestnosti rýchlejšie vymieňa. Pri úplne otvorených oknách stačí len niekoľko minút na to, aby sa čerstvý vzduch dostal von a vydýchaný späť dovnútra. Vetranie s otvorenými oknami môže trvať aj hodinu a výsledok nemusí byť dokonalý. Nehovoriac o teple, ktorým plytváte. Problematické môže byť aj vykurovanie. Vypínate ho pred dovolenkou? Pri opätovnom vykurovaní úplne vychladnutej miestnosti môžete použiť oveľa viac tepla, ako keby ste nechali zapnuté kúrenie.

Vykurovanie

Využite prirodzené teplo

Možno ste si všimli, že aj v zime je na priamom slnku oveľa teplejšie. Slnko je vynikajúci zdroj tepla, ktorý môžete využiť, ak potrebujete ušetriť na účtoch za vykurovanie. Je úplne zadarmo a svieti pomerne často. Samozrejme, v zime, keď najviac kúrime, nemôžeme dostať slnečné teplo do miestností s otvorenými oknami alebo dverami, pretože teplo by okamžite uniklo späť von. Ale aj cez okennú tabuľu dokáže slnko miestnosť výrazne zohriať. Preto, ak je to možné, nechajte okná, na ktoré počas dňa dopadá slnečné svetlo, úplne nezakryté. Roztiahnite závesy a zatiahnite žalúzie, pretože odrážajú slnečné lúče späť. Ak máte v izbách okná s dvojitým zasklením, otvorte vnútorné krídla dokorán. Potom skúste sami postupne znižovať teplotu na ohrievači, aby ste zistili, o koľko stupňov pomôže slnečný svit. Potom budete vedieť, na koľko stupňov môžete miestnosť vyhrievať počas slnečných zimných dní.

Zakrytý ohrievač zbytočne odoberá teplo

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo zbytočne používame kúrenie, je to, že máme kúrenie zastavené nábytkom alebo inak zakryté. Teplo z ohrievača sa musí voľne šíriť, aby bola miestnosť dostatočne vyhriata v čo najkratšom čase. Myslite tiež na to, že pri niektorých druhoch nábytku môže blízky zdroj tepla skrátiť jeho životnosť. Ak je to možné, premiestnite nábytok pred ohrievačom na iné miesto. Ak to nie je možné, nechajte medzi ním a ohrievačom čo najviac priestoru. Záclony a závesy sú ďalším častým spôsobom nežiaduceho pokrytia vykurovaním. Môžu zvýšiť spotrebu tepla až o desiatky %. Skráťte záclony tak, aby siahali mierne nad vykurovacie teleso, a roztiahnite záclony úplne mimo dosahu vykurovacieho telesa.

TIP: Šetrným zaobchádzaním s vodou môžete tiež ušetriť peniaze. Ako to robíte? Prečítajte si náš článok Šetrenie vodou nemusí znamenať vzdanie sa pohodlia!

Netesné okná vás môžu stáť tisíce korún

Veľa tepla uniká cez staré alebo nekvalitné okná, ktoré nedostatočne tesnia. Pomocou jednoduchého triku môžete ľahko zistiť, či a kde má vaše okno nedokonalé tesnenie. V pokojnejšom počasí zapáľte sviečku a pomaly ju posúvajte po okne. Tam, kde plameň výrazne bliká, uniká teplo. Ak zistíte, že medzi krídlom a sklom silnejšie prúdi vzduch, na vine je zlé zasklenie, ktoré treba odborne opraviť. Ak zistíte netesnosť medzi krídlom a okenným rámom, môže ísť o chybu kovového tesnenia alebo o zastarané či poškodené kovanie. Riešením môžu byť silikónové tesnenia alebo špeciálne tesniace profily. Ich kúpa a inštalácia vás nebude stáť toľko ako teplo, ktoré vám zbytočne uniká. Ak ste zistili netesnosti medzi oknom a stenou, pomôže vám akrylátový tmel. Jeho aplikácia nie je náročná a ak ste trochu zručnejší, zvládnete ju aj sami. Ani s pomocou odborníka vás to však v tomto prípade nebude stáť veľa.

Termostat

Šikovní pomocníci na úsporu tepla jedným ťahom

Jednou z pomôcok, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť teplo, je ventilátor pod radiátorom. To ovplyvňuje prúdenie vzduchu okolo ohrievača a spôsobuje niekoľkonásobne rýchlejšie ohrievanie vzduchu. Ventilátory možno umiestniť na liatinové a kovové vykurovacie systémy alebo na vykurovacie telesá s priamym ohrevom. Na trhu nájdete aj rôzne prídavné zariadenia, ktoré zvyšujú účinnosť vykurovania a umožňujú kúriť o niekoľko stupňov menej bez toho, aby ste to pocítili. Ďalšou možnosťou je zakúpenie fólie na radiátor. Umiestňuje sa za vykurovacie teleso, odkiaľ odráža teplo späť do miestnosti. Vydržia viac ako 10 rokov a úspory tepla vám vrátia počiatočnú investíciu už po prvej vykurovacej sezóne. Nezabudnite, že teplo uniká aj cez podlahy, steny alebo stropy. Pomôcť môžu tepelnoizolačné nátery na podlahy alebo prísady do farieb na steny a stropy. Tie vytvárajú špeciálnu izolačnú vrstvu, ktorá môže znížiť tepelné straty o desiatky %.

TIP: Ako ušetriť ešte viac? Viac informácií nájdete v našom článku Nezáříš zbytočne? Uložte svetlo rýchlo a jednoducho!

Metódy vykurovania a čo je najlepšie

Dom môže byť vykurovaný z rôznych zdrojov tepelnej energie a pomocou rôznych vykurovacích systémov. Tie možno rozdeliť na lokálne, kde je vykurovanie umiestnené v každej miestnosti, a centrálne, kde sa teplo prenáša z jedného kotla do radiátorov pomocou vody. Ústredné vykurovanie môže byť aj nízkoteplotné, v takom prípade hovoríme o podlahovom vykurovaní. Zdrojom tepelnej energie môže byť elektrina, plyn alebo tuhé palivo (drevené brikety alebo pelety, uhlie, biomasa atď.). Najprv musíte vedieť, ku ktorému zdroju sa môžete pripojiť. Prístup k zemnému plynu nie je zaručený všade. Pri rozhodovaní o výbere zdroja tepla berte do úvahy viac parametrov než len nákupnú cenu. Oveľa dôležitejšie sú celkové prevádzkové náklady, požiadavky na údržbu a servis, úspora energie, životnosť a v neposlednom rade aj ekologickosť vykurovacieho systému. To, čomu dáte prednosť, závisí najmä od vašich finančných a časových možností, ako aj od vašich preferencií.

Podlahové vykurovanie je najúspornejšie

Podlahové vykurovanie je najlepšou zo všetkých možností vykurovania. Je energeticky najmenej náročný, má veľmi nízke prevádzkové náklady, nepotrebuje takmer žiadnu údržbu a veľmi ľahko sa ovláda. Podlahové vykurovanie môže odoberať tepelnú energiu z rôznych zdrojov energie. Najlepším zdrojom vykurovania sa zdá byť plyn. Ak sa nemôžete pripojiť na zdroj zemného plynu, môžete si zaobstarať plniacu nádrž a mať vlastný zdroj propánu. Elektrická energia ako zdroj tepelnej energie má tú výhodu, že je všade dostupná a najmä v menších domoch je jej využívanie najhospodárnejšie. Kúrenie drevom je najlacnejší spôsob vykurovania vášho domova, ale má aj niekoľko nevýhod. Vyhriatie miestnosti na požadovanú teplotu môže trvať dlho, krby si vyžadujú značnú údržbu a ich prevádzka je náročnejšia. Je preto vhodnejší ako doplnkový spôsob vykurovania.


Obchody, v ktorých si môžete kúpiť TOP produkty na úsporu tepla

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.