Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.



Nízkoenergetický, pasívny alebo zelený dom? Pozrite si to!

S pojmami ako nízkoenergetický, pasívny, aktívny, nulový alebo zelený dom sa stretávame takmer všade a takmer vždy v súvislosti s novostavbami. Aké sú rozdiely medzi týmito typmi a ktorý je pre vás najlepší?

Obsah článku

Poznáte platné predpisy?

Na úvod pripomeňme, že smernica o energetickej hospodárnosti budov platí vo všetkých krajinách EÚ od roku 2020. Podľa zákona musia mať domy postavené po tomto roku o 20 % nižšiu energetickú hospodárnosť ako domy postavené pred rokom 1990. Spotreba energie na vykurovanie alebo prípravu teplej vody predstavuje až 40 % celkovej spotreby energie v Európskej únii. Táto vysoká spotreba má tiež vplyv na kvalitu ovzdušia a životné prostredie vo všeobecnosti. Nízkoenergetické, pasívne a nulové domy spĺňajú nové normy. Pomáhajú nielen dodržiavať predpisy, ale aj šetriť náklady na energiu. A menej zaťažujete životné prostredie a svoju peňaženku.

Sú nízkoenergetický a pasívny dom to isté?

Nízkoenergetické, pasívne, nulové, aktívne a zelené domy sú rôzne typy budov, pre ktoré platia rôzne normy. Niektoré z nich sú jasne stanovené tak, aby majitelia konkrétnych typov domov mohli získať dotácie na ich výstavbu. Všetky tieto domy však majú jedno spoločné: sú ekologické a energeticky úsporné. Každý z týchto typov má zníženú spotrebu energie. Niektoré typy majú dokonca nulovú produkciu a iné produkujú dokonca viac, ako potrebujú. Vďaka tomu sú úsporné a šetrné k životnému prostrediu.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Prečo sa oplatí stavať nízkoenergetické a iné typy domov?

Nízkoenergetické domy si najčastejšie spájame s úspornosťou a ekológiou. Tieto domy sú úsporné a z dlhodobého hľadiska vám ušetria peniaze za energiu na vykurovanie alebo teplú vodu. Hoci počiatočná investícia môže byť vyššia, čoskoro sa vám mnohonásobne vráti. Environmentálny aspekt súvisí aj so spotrebou energie. Jeho výroba je stále náročná, veľmi zaťažuje životné prostredie a zhoršuje kvalitu ovzdušia.

TIP: Úspora nákladů na spotřebu energie nebyla nikdy tak důležitá jako dnes. Proto jsme pro vás připravili článek plný užitečných rad a tipů – Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Myslite aj na svoje zdravie

Dobrá kvalita ovzdušia a zdravá planéta sú dôležité pre každého. Novopostavené domy však chránia vaše zdravie aj vďaka najnovším technológiám použitým pri ich výstavbe. Aj materiály sú teraz oveľa kvalitnejšie a úplne zdravotne nezávadné, eliminujú vlhkosť v dome a zabraňujú tak vzniku plesní. Vzduch v novopostavených domoch je oveľa lepší a sviežejší. Okrem toho nie sú tak prašné a nešíria toľko nežiaducich alergénov.

Nízkoenergetický dom je domom budúcnosti

Vzhľadom na súčasné predpisy nie je možné postaviť nový rodinný dom, ktorý by nespĺňal prísne normy energetickej hospodárnosti. Možno máte pocit, že tieto predpisy len sťažujú výstavbu vášho vysnívaného domu, ale majú svoje dôvody. Neustále rastúce ceny energií spolu s nestálosťou trhu s energiami vytvárajú ideálne podmienky na to, aby majitelia siahli po najúspornejších riešeniach, ktoré im umožnia byť čiastočne alebo úplne energeticky nezávislí.

Aktívny dom

Rozdelenie rodinných domov podľa energetickej hospodárnosti

Energetická hospodárnosť domu hovorí o jeho spotrebe energie. To je základné kritérium, podľa ktorého delíme rodinné domy na nízkoenergetické, pasívne, nulové a aktívne. Zelený dom je samostatnou kapitolou, pretože nejde len o energetickú účinnosť, ale o celkový prístup k bývaniu v ňom. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na vyššie uvedené typy domov, aby ste sa uistili, že si vyberiete taký, v ktorom budete spokojní ako vo svojom novom domove.

Nízkoenergetický dom

Jedným z hlavných parametrov nízkoenergetického domu je výška ročnej spotreby tepla na vykurovanie, ktorá nesmie presiahnuť 50 kWh/m2. Nízkoenergetický dom sa vyznačuje aj kvalitnou izoláciou a použitím vykurovacieho systému s nižším výkonom. Využíva tiež rôzne technológie využívajúce obnoviteľné zdroje tepla a riadené vetranie, ktoré pomáhajú znižovať tepelné straty v budove.


Odporúčané stránky

Logo Schlieger.Cz

Schlieger.cz je česká spoločnosť, ktorá ponúka energeticky úsporné opatrenia pre váš dom: solárne elektrárne, tepelné čerpadlá alebo solárne systémy na ohrev vody. Poskytujú nielen dovoz, ale aj odbornú montáž a profesionálny záručný a pozáručný servis. Využite bezplatnú osobnú konzultáciu.


Nie každý dom môže byť nízkoenergetický

Aby sa nová budova mohla považovať za nízkoenergetickú, musí spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Súvisí to s únikom tepla (konkrétne so súčiniteľom prechodu tepla) alebo so vzduchotesnosťou. Stavba sa preto musí realizovať tak, aby dom spĺňal tieto parametre. To sa týka nielen použitých technológií, materiálov a stavebných metód, ale napríklad aj umiestnenia domu.

Nízkoenergetický dom využíva obnoviteľné zdroje energie

Nízkoenergetický dom musí mať obvodové steny, podlahy a strechu s nízkou tepelnou priepustnosťou. Musia čo najlepšie využívať denné svetlo, napríklad pomocou svetlovodných trubíc. Teplo musí cez okná a dvere unikať len minimálne. Nízkoenergetický dom by mal tiež využívať riadené vetranie s účinnosťou aspoň 80 % a byť vybavený spotrebičmi s vysokou energetickou triedou. Musia využívať obnoviteľné zdroje energie pomocou zariadení, ako sú tepelné čerpadlá, solárne elektrárne, slnečné kolektory a iné.

TIP: Solární elektrárna či tepelné čerpadlo jsou nejčastější řešení energeticky nenáročného bydlení. Jak se liší a kdy se které zařízení vyplatí vám poradíme v článku Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu.

Na stavbu nízkoenergetického domu sa používajú špeciálne materiály

Nízkoenergetické domy sa najčastejšie stavajú zo špeciálnych tehál so vzduchovými medzerami, ktoré majú tepelnoizolačné vlastnosti. Môžete si kúpiť aj tehly, ktorých vzduchové medzery sú vyplnené špeciálnou tepelnoizolačnou vatou alebo vata, prípadne polystyrénovými guľôčkami, ktoré ešte lepšie tesnia. Hoci sú tieto typy drahšie, ich prenos tepla je veľmi nízky. Podobne ako technológie, aj stavebné materiály sa neustále vyvíjajú, aby prepúšťali čo najmenej tepla, svetla a vlhkosti.

Aký je najlepší typ rodinného domu

Kedy sa oplatí postaviť nízkoenergetický dom?

Keďže budova musí spĺňať mnoho kritérií, aby mohla byť označená ako nízkoenergetický dom (a to je dôležité z rôznych dôvodov, ako sú dotácie alebo súlad s platnými predpismi ČR a EÚ), je dôležité, aby projekt budovy vypracovala špecializovaná spoločnosť, ktorá už má v tejto oblasti určité skúsenosti. Náklady na projektovanie, výstavbu a následné vybavenie nízkoenergetického domu nie sú malé, ale pri plánovaní projektu sa postupuje tak, aby sa majiteľom tieto náklady vrátili v podobe ušetrených nákladov na spotrebu energie.

Ako vyzerá nízkoenergetický dom?

Nízkoenergetický dom zvyčajne vyzerá ako „obyčajná“ novostavba a na prvý pohľad nie je vidieť, že pri jeho výstavbe boli použité špeciálne materiály, technológie a postupy, že využíva obnoviteľné zdroje energie alebo že spĺňa prísne požiadavky na energetickú hospodárnosť. Stavajú sa však aj nízkoenergetické domy, pri ktorých je hneď jasné, že niečo je inak, pretože využívajú jeden špeciálny prvok, ktorý zvyšuje tepelnú izoláciu domu a zabraňuje ďalším tepelným stratám, a tým je zatrávnená alebo zelená strecha.

TIP: Zajímají vás možnosti, které moderní doba při stavbě domu nabízí? Inspirujte se v článku Stavební technologie – jak si vybrat tu nejlepší?

Zelenú strechu oceníte najmä v lete

Jednou z veľkých výhod zelenej strechy je teplota pod ňou, ktorá zriedka prekročí 25 °C, čo je obrovský rozdiel oproti bežnej streche vystavenej priamemu slnečnému žiareniu. Vďaka vlhkosti, ktorú streche dodáva zelená vegetácia, je v dome príjemne aj počas najhorúcejších dní, ale nemusíte sa oň obávať ani v zime, pretože strecha vďaka vysokej tepelnej izolácii pomáha udržať dostatok tepla vo vnútri bez ohľadu na mrazivé teploty vonku. Ďalšou výhodou je, že existuje široká škála možností, ako obohatiť zelenú strechu, vrátane pestovania kvetov, sukulentov a byliniek, ktoré z vašej strechy urobia špeciálnu záhradu.

Pasívny dom

Požiadavky na pasívne domy sú o niečo prísnejšie ako na nízkoenergetické domy, pretože ich ročná spotreba tepla na vykurovanie nesmie presiahnuť 15 kWh/m2. Je teda zrejmé, že pasívny dom bude oveľa lepšie tepelne izolovaný ako nízkoenergetický dom, takže jeho tepelné straty budú takmer nulové. V pasívnom dome preto ešte viac záleží na umiestnení, orientácii a použitých stavebných technológiách, materiáloch a postupoch.

Pasívny dom je dom s rekuperáciou tepla

K úniku tepla dochádza najmä pri vetraní, keď sú otvorené okná a teplo uniká z domu, a keďže práve únik tepla zvyšuje spotrebu energie na vykurovanie, je logické, že pasívny dom sa mu snaží zabrániť. To sa vykonáva prostredníctvom tzv. rekuperačná jednotka, ktorá ohrieva vzduch privádzaný do domu počas vetrania, takže nie je potrebné používať elektrickú energiu na dostatočné ohriatie studeného vzduchu z vonku. Táto rekuperácia minimalizuje tepelné straty a výrazne znižuje náklady na energiu.

Nízkoenergetický alebo aktívny dom

Vďaka rekuperácii tepla sa vám bude ľahšie dýchať

Rekuperácia tepla však neslúži len ako účinný prostriedok lacného vykurovania. Vďaka filtrácii vzduchu, ktorá prebieha v rekuperačnej jednotke, je vzduch z vonku zbavený prachu a drobných nečistôt, takže je čistejší a príjemnejší, znižuje riziko vzniku plesní a vytvára antialergické prostredie v domácnosti. Veľkou výhodou je aj vyhnutie sa prievanu počas vetrania, ktorý môže byť nepríjemný a dráždiť sliznice, najmä oči.

Pasívny dom nevyžaruje do okolia takmer žiadne teplo

Ďalším typickým prvkom pasívneho domu je silná tepelná izolácia, ktorá sa dosahuje najmä materiálmi použitými pri stavbe domu, ktoré sú takmer nepriepustné pre teplo, ale napríklad aj použitím špeciálnych okien, ktoré slúžia aj ako slnečné kolektory, ktoré premieňajú dopadajúcu slnečnú energiu na teplo. Tepelné straty pasívneho domu sú také nízke a technológia používaná na ohrev vnútorného vzduchu taká účinná, že nie je potrebné vynakladať ďalšie finančné prostriedky na vykurovanie.

TIP: Sluneční kolektory vám pomohou snížit náklady na energii potřebnou na ohřev vody či přitápění. Více jsme se jim věnovali v článku Pořiďte si solární kolektor pro levný a efektivní ohřev vody.

Môžete sa tešiť na nižšie prevádzkové náklady

Pasívny dom maximálne využíva slnečnú energiu ako zdroj tepla a nie je vykurovaný bežnými prvkami, ako sú radiátory, kotol alebo podlahové vykurovanie. V dôsledku toho sú náklady na vykurovanie naozaj minimálne až žiadne, čo je jeden z najväčších rozdielov oproti nízkoenergetickému domu, ktorý má tiež nízke náklady na vykurovanie, ale stále oveľa vyššie ako pasívny dom.

Ako sa v zime vykuruje pasívny dom?

Zaujíma vás, ako sa pasívny dom vyhrieva počas chladnejších dní? Pasívny dom možno v prípade potreby vykurovať, ale nie štandardným zariadením, ale špeciálnymi prostriedkami, ako je napríklad spomínaný solárny kolektor alebo tepelné čerpadlo, prípadne špeciálna špirála, ktorá ohrieva vzduch z rekuperačnej jednotky.

Ako sa v pasívnom dome ohrieva voda?

Hoci vás pasívny dom zbaví starostí s vykurovaním, teplú vodu budete musieť stále ohrievať z bežných zdrojov. Na čo najefektívnejší a najhospodárnejší ohrev vody sa používa solárna elektráreň, tepelné čerpadlo alebo solárny kolektor, pričom každý z nich má svoje výhody a nevýhody a to, ktorý z nich vám najviac vyhovuje, závisí od vašich osobitných podmienok, potrieb a požiadaviek.

Nízkoenergetický dom - je pre vás ten najlepší?

Materiály použité na stavbu pasívneho domu

Rovnako ako pri výstavbe nízkoenergetického domu sa aj pri výstavbe pasívneho domu používajú špeciálne stavebné technológie a materiály. V pasívnom dome je veľmi dôležitá tesnosť a tepelná izolácia, preto sa na izoláciu aj samotnú konštrukciu používajú takmer nepriepustné materiály. Obľúbené je tvrdé drevo alebo drevné vlákno a používajú sa aj obnoviteľné materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, ako napríklad bambus, slama, konopná celulóza alebo ovčia vlna.

Kedy sa oplatí stavať pasívny dom?

Náklady na projektovanie a výstavbu pasívneho domu tiež nepatria k najnižším, ale odhaduje sa, že návratnosť je podstatne kratšia ako pri nízkoenergetickom dome, a to najmä vďaka výraznému zníženiu nákladov na vykurovanie. Odhadovaná doba návratnosti počiatočných nákladov je približne 15 rokov a potom ušetríte nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie. Obe sú v súčasnosti veľmi dôležité a zdá sa, že v nasledujúcich rokoch budú ešte dôležitejšie.

Zero House

Nízkoenergetický dom má nízke náklady na energiu, pasívny dom má ešte nižšie náklady na energiu a energetická hospodárnosť domu s nulovou spotrebou energie je takmer – ako už názov napovedá – nulová. Konkrétne hovoríme o ročnej spotrebe energie na vykurovanie približne 5 kWh/m2 a špecifikom domu s nulovou spotrebou energie je, že si sám vyrobí väčšinu, ak nie všetku energiu potrebnú na vykurovanie.

Nulový dom efektívne využíva slnečnú energiu

Aj predchádzajúce typy domov využívali obnoviteľné zdroje energie a najmä slnečné žiarenie, ktoré je pre dom s nulovou spotrebou energie najdôležitejšie. Pomocou rôznych technológií a prostriedkov (najčastejšie solárna elektráreň alebo tepelné čerpadlo) využíva slnečnú energiu na vykurovanie a ohrev vody, čím úplne minimalizuje náklady na energiu od dodávateľa. Ďalšou možnosťou je kogeneračná jednotka, ktorá využíva odpadové teplo.

TIP: Uvažujete o tepelném čerpadlu a chcete se o něm dozvědět více, abyste se mohli rozhodnout, zda se vám jeho pořízení vyplatí? Přečtěte si náš článek Tepelné čerpadlo se těší stále větší oblibě! Proč?

Základom je precízny dizajn a konštrukcia

Dom s nulovou spotrebou energie musí mať naozaj kvalitné okná a dvere, ktoré musia dokonale tesniť, a podobne ako pasívny dom, aj dom s nulovou spotrebou energie využíva rekuperačnú jednotku na riadenú výmenu vzduchu s rekuperáciou tepla. Pri dome s nulovou spotrebou energie sú podstatné kritériá, ako je umiestnenie, orientácia, materiály a technológie, tepelná izolácia a vzduchotesnosť, a pri výstavbe musia byť splnené veľmi náročné požiadavky – preto nie je ľahké nájsť dobrú stavebnú firmu, ktorá by sa takejto stavby ujala.

Nízkoenergetický alebo aktívny dom

Aktívny dom

Ak vám nestačí nízka energetická náročnosť nízkoenergetického alebo pasívneho domu a dokonca ani energetická sebestačnosť domu s nulovou spotrebou energie, zvážte výstavbu aktívneho domu. Ako už názov napovedá (môžete sa stretnúť aj s pojmom „plusový“ dom), tento dom nevyrába len dostatok energie na pokrytie vlastných potrieb, ale aj oveľa viac. Ušetríte náklady na energiu a ešte môžete profitovať z predaja prebytočnej energie.

Ako funguje aktívny dom?

Aktívny dom má vlastné zdroje výroby energie, a preto je úplne nezávislý od vonkajších dodávok energie. Hlavným zdrojom energie pre aktívny dom je opäť najmä slnečné žiarenie. Na získavanie potrebnej energie sa používa najmä solárna elektráreň a solárny kolektor. Aktívny dom však využíva aj iné zdroje energie a zaujímavejšie riešenia v podobe geotermálnych vrtov alebo vodných či veterných elektrární.

TIP: Přemýšlíte, zda se vám vyplatí pořídit solární elektrárnu? V našem článku Solární elektrárna: vyplatí se i vaší domácnosti? najdete dostatek relevantních informací, které vám pomohou vaše rozhodování usnadnit.

Prečo sú aktívne domy také obľúbené?

Úspora nákladov a možnosť zárobku je len jedným z dôvodov, prečo si ľudia stavajú aktívne domy. Ďalšou výhodou je nízky vplyv aktívneho domu na životné prostredie. Súvisí to s nulovými emisiamiCO2 a použitím ekologických materiálov na stavbu domu (najmä dreva). Aktívny dom je ekologický a úsporný a zároveň je to nádherný priestor na bývanie. Vnútorná klíma je čistá a zdravá, takmer žiadny zápach, žiadny prievan, žiadna zvýšená vlhkosť, a teda ani plesne.

Aktívne domy sa v našej krajine práve začínajú

Prvá aktívna stavba bola postavená v Dánsku v roku 2009, ale v Českej republike sa podobný projekt objavil až o niekoľko rokov neskôr. Aktívne domy teraz nájdete napríklad v Plzni alebo v Brne. Hoci je výstavba tohto typu rodinných domov v Českej republike ešte len v plienkach, čoraz viac stavebných spoločností rozširuje svoje portfólio a snaží sa tomuto trendu vyhovieť.

Zelený dom

Tento typ domu sa výrazne líši od predchádzajúcich, pretože jeho hlavným kritériom nie je nízka spotreba energie (ekonomická), ale udržateľnosť (ekologická). Nízka spotreba energie súvisí s požiadavkami na výrobu elektrickej energie, ktorá má veľký podiel na zhoršujúcej sa kvalite ovzdušia v Európe. Je jasné, že ekonomické myslenie ide ruka v ruke s ekologickým myslením. A platí to aj naopak – ekologický dom je nielen šetrný k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke.

Zelený dom

Zelený dom využíva prírodné zdroje

Keďže pre ekologický dom je typická udržateľnosť, všetko sa začína výberom stavebných materiálov. Mal by byť prírodný a recyklovateľný, aby jeho ťažba alebo pestovanie, ako aj jeho likvidácia neznečisťovali životné prostredie. Mal by mať dlhú životnosť, nízke nároky na údržbu a vynikajúce tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti. Predovšetkým musí byť bezpečná a zdravá.

Dôležité je aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie

V tomto ohľade sa zelený dom nelíši od nízkoenergetického, pasívneho, nulového alebo aktívneho domu. Využíva aj obnoviteľné zdroje energie, najčastejšie solárnu alebo geotermálnu energiu. Využíva solárne elektrárne alebo geotermálne vrty. Na vetranie sa často používa rekuperačná jednotka a na ohrev vody tepelné čerpadlo alebo solárny kolektor. Zelení majitelia domov si často kupujú aj pomocníkov na efektívne využívanie dažďovej alebo odpadovej vody.

TIP: Rádi byste zatěžovali přírodu co nejméně, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si náš článek Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít, možná vás inspiruje.

Zelený život je ekologickejší, ale aj lacnejší

Všetky tieto prostriedky slúžia na zníženie spotreby energie a šetria tak nielen prírodu, ale aj peňaženku. Výhodou zelených domov je, že nemusia byť novostavbami. Aj staršie budovy možno ozeleniť vhodnými prostriedkami. To je dobrá správa, pretože aj veľmi neefektívne a energeticky náročné budovy sa dajú premeniť na nízkoenergetické budovy, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a neprispievajú toľko k znečisťovaniu ovzdušia.

Ako znížiť spotrebu energie v existujúcom dome?

Chcete byť ekologickejší (ekologický a úsporný) bez toho, aby ste museli stavať alebo kupovať nový dom? Existuje množstvo spôsobov, ako ušetriť energiu, a mnohým z nich sme sa venovali na našej webovej stránke. Okrem článkov, ktoré sme už spomenuli v tomto článku, môžeme odporučiť nasledujúce:

Aj váš existujúci dom môžete ozeleniť obstaraním tzv. zelené strechy alebo zelené fasády. V oboch prípadoch je strecha alebo fasáda pokrytá vegetačnou vrstvou, v ktorej môžete pestovať okrasné kvety alebo bylinky, čo pomáha izolovať budovu, znížiť tepelné straty a predĺžiť jej životnosť.

Dotácie na novú výstavbu

Páči sa vám niektorý z uvedených typov domov, ale odrádzajú vás počiatočné náklady? Vďaka dotačnému programu Nová zelená úsporám ich môžete znížiť až o niekoľko desiatok percent. Tento program ponúka napríklad dotáciu na výstavbu (alebo kúpu) rodinného domu s nízkou spotrebou energie. Čím nižšia je jeho energetická náročnosť, tým vyššiu dotáciu dostanete – môžete získať až pol milióna korún. Túto sumu možno zvýšiť využitím ďalších dotácií, napríklad na zateplenie, zelenú strechu, fotovoltaické systémy, rekuperačnú jednotku alebo prípravu teplej vody. Okrem toho môžete získať špeciálny bonus za použitie viacerých opatrení. Všetky potrebné informácie nájdete tu.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.