Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Jednoduché tipy, ako ušetriť na účtoch za energiu

Ceny energií neustále rastú a nezdá sa, že by mali v dohľadnom čase klesať. Nezostáva nám teda nič iné, ako hľadať spôsoby, ako úspornými opatreniami znížiť astronomické účty za elektrinu. Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu odľahčiť váš rodinný rozpočet.

Výber lacnejšieho dodávateľa

Hoci sa zvýšenie cien v dôsledku energetickej krízy v tomto roku týka prakticky všetkých dodávateľov, nie je na škodu porovnať si ceny dodávateľov energií. Hoci k zmene dodávateľa v súčasnej neistej situácii treba pristupovať opatrne, aj malé úspory sa nakoniec počítajú.

Pozor na okná

Ak už roky plánujete výmenu okien alebo ak svoj dom renovujete či opravujete, nezabudnite oknám venovať náležitú pozornosť. Kvalitné okná môžu ušetriť až desať percent nákladov na vykurovanie, čo sa pri súčasných cenách určite oplatí.

S oknami súvisí aj ďalší neduh českých domácností, ktorý sa môže v tejto zime poriadne predražiť – vetranie pomocou ventilácie a mikroventilácie. Hoci je okno otvorené na malú škvrnu veľkým prínosom pri varení alebo počas horúcich letných dní, v zime je viac na škodu ako na úžitok. Ako teda správne vetrať? Ideálne je rýchle vetranie interiéru cez otvorené okno, keď prebytočná vlhkosť opustí interiér, vzduch v miestnosti sa vymení, ale steny a zariadenie sa neochladia, takže neuniká zbytočné teplo.

Kvalita okien 2
Zdroj: depositphotos.com

Výmena žiaroviek za úsporné

Máte doma ešte klasické žiarovky? Ak áno, je dobré ich vymeniť – okrem toho, že vyžarujú svetlo, vyžarujú aj teplo, ktoré pri svietení výrazne zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Výmenou úspornej LED žiarovky môžete znížiť náklady na osvetlenie až o 90 %, čo určite nie je zanedbateľná suma. Príjemným bonusom je, že úsporné žiarovky majú zvyčajne naozaj dlhú životnosť.

Vypnite ho, vypnite ho, vypnite ho!

Zároveň nezabudnite, že vypnutá žiarovka nemá žiadnu spotrebu – jednoducho zapnite svetlo tam, kde sa nachádzate. Nemajte obavy, časté vypínanie a zapínanie LED žiarovkám neškodí, takže nie je dôvod zbytočne míňať tisíce korún.

Toto pravidlo dodržiavajte aj pri spotrebičoch. Nenechávajte zbytočne zapnutý televízor, DVD prehrávač, počítač ani kuchynské spotrebiče (samozrejme, okrem chladničky). môže mať aj v neaktívnom stave alebo tzv. výrazná spotreba elektrickej energie v pohotovostnom režime.

Naučte sa používať režim ECO

Ak používate len predvolené režimy spotrebičov, vytiahnite zaprášený návod a zistite, či spotrebič podporuje režim ECO.Režim úspory energie zvyčajne ponúkajú novšie práčky a umývačky riadu, ale napríklad aj niektoré chladničky.

Správne nastavenie kotla

Vzhľadom na rastúce náklady ste možno nepomysleli na drahú výmenu kotla za účinnejší typ. Možno vás však poteší, že aj staršie elektrické kotly môžu správnym nastavením teploty výrazne znížiť spotrebu. Táto teplota by nemala prekročiť 55 stupňov Celzia – vyšší ohrev je jednoducho zbytočný.

Odmrazovanie

Priznajte si, kedy ste naposledy rozmrazovali mrazničku? Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že námraza na stene mrazničky zaberá miesto nanajvýš zbytočne, problém spočíva najmä v náraste spotreby energie, za ktorý je zodpovedná. A to o celých 50 %!

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.