Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Solárna elektráreň: oplatí sa pre váš dom?

Čoraz viac domácností sa snaží o energetickú sebestačnosť. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako umožniť energeticky úsporné bývanie, a jedným z nich je solárna elektráreň. Vyznáte sa v nich? Ak nie, tento článok je pre vás. Poďme sa na ne pozrieť a povedzme si, koho a kedy sa oplatí získať.

Fotovoltaická alebo solárna elektráreň?

Na začiatku by sme mali objasniť pojmy. Solárne elektrárne sa niekedy označujú aj ako fotovoltaické elektrárne, takže ide o to isté. Fotovoltaika je metóda, ktorá priamo premieňa slnečné svetlo na elektrickú energiu. Na to sa používajú diódy (fotovoltaické články), ktoré sa spájajú do väčších celkov (fotovoltaické panely). Ak je panelov viac, hovoríme o fotovoltaickej alebo solárnej elektrárni. Solárne panely premieňajú slnečnú energiu na elektrinu. Existujú aj iné podobné zariadenia, ktoré by mohli byť mätúce. Solárny alebo slnečný kolektor, ktorý zhromažďuje slnečné teplo a potom ho využíva na ohrev a ohrievanie vody, napríklad v bazénoch. Ďalším typom je teplovzdušný panel, ktorý využíva solárnu energiu na ohrev vzduchu nasávaného zvonku alebo dokonca zvnútra budovy a potom ohriaty vzduch vypúšťa späť do domu. Tento článok sa však týka nízkoenergetického bývania, pre ktoré je dôležitá energetická sebestačnosť, a preto sa zameriame na solárne elektrárne.

TIP: Aké sú ďalšie spôsoby energetickej sebestačnosti? Venovali sme sa im v článku Energeticky úsporné bývanie alebo Ako šetriť peniaze a prírodu!

Prečo si kúpiť solárnu elektráreň?

Energeticky úsporné bývanie je snom mnohých moderných ľudí. Dôvodov je mnoho: nestále ceny energie, snaha o sebestačnosť a nezávislosť od externých dodávateľov elektriny, snaha ušetriť peniaze a v neposlednom rade snaha menej prispievať k znečisťovaniu životného prostredia. Výroba elektriny v elektrárňach má veľký vplyv na prírodu, ale výroba elektriny v domácnostiach ju zaťažuje oveľa menej. Čím populárnejšie sú rôzne technológie výroby energie, tým nižšie sú ich obstarávacie náklady. Okrem toho mnohé krajiny, vrátane Českej republiky, podporujú tieto moderné technológie aj formou rôznych finančných príspevkov a dotácií. Asi každého majiteľa rodinného domu napadlo, prečo si na strechu neumiestniť niekoľko solárnych panelov a zásobovať domácnosť „vlastnou“ elektrickou energiou. Žiaľ, nie je to také jednoduché. Nákup solárnych panelov by mal vychádzať predovšetkým z vašich možností a požiadaviek. Počiatočné náklady nie sú malé, preto sa oplatí vopred si to dobre premyslieť.

Podľa čoho si mám vybrať solárnu elektráreň?

Nie ste si istí, či chcete využívať solárnu energiu? Najskôr zvážte svoje možnosti. Okrem finančných dôvodov si premyslite, či máte kam umiestniť solárne panely a či máte dostatok miesta na potrebné príslušenstvo. Bude na solárne panely svietiť slnko po väčšinu dňa, alebo ich bude niečo tieniť? Solárne panely sa umiestňujú na strechu, kde musia mať dostatok priestoru. Preto s tým vopred počítajte a nezabudnite na komíny, strešné okná atď., ktoré by mohli panelom uberať miesto. Počítate s tým, že jedna miestnosť v dome bude technická? Ak práve staviate dom, všetko je jednoduchšie, pretože môžete pripraviť stavebnú konštrukciu pre solárnu elektráreň. Ak tam už bývate, nezúfajte, aj existujúce budovy sa dajú upraviť. Teraz sa zamyslite nad tým, čo vlastne od solárnej elektrárne chcete. Solárne panely slúžia ako dôležitý zdroj elektrickej energie. Ak máte pocit, že ho nebudete používať v takom rozsahu, môžete sa poobzerať po lacnejšom riešení.

Solárne elektrárne pre nízkoenergetické bývanie

Ako funguje solárna elektráreň?

Premena slnečnej energie na elektrickú nie je ničím novým. Tzv. Fotoelektrický jav prvýkrát opísal Heinrich Rudolf Hertz v roku 1887. Vedci v tom čase nevedeli vysvetliť opísané správanie a až o mnoho rokov neskôr Albert Einstein, ktorý v roku 1921 získal Nobelovu cenu, podal vysvetlenie. Veľmi zjednodušene možno činnosť solárnej elektrárne opísať tak, že na látku dopadá elektromagnetické žiarenie, pričom sa z látky uvoľňujú záporné elektróny. Látka v solárnej elektrárni sa vzťahuje na solárne články. Zvyčajne ide o kremíkové doštičky s niekoľkými vrstvami, medzi ktorými sa vytvára tzv. elektrický potenciál. Jeden solárny článok produkuje približne 0,5 V. To je pre potreby bežnej domácnosti úplne nedostatočné, preto sa solárne články spájajú do väčších celkov známych ako solárne panely. Solárny panel môže produkovať 12 V, 24 V alebo 48 V. Zvyčajne sa inštaluje niekoľko takýchto panelov a v takom prípade už hovoríme o solárnej elektrárni.


Odporúčané stránky

Logo Schlieger.Cz

Najlepšie fotovoltaické elektrárne nájdete v e-shope Schlieger.cz. Všetky výrobky sú vlastnej výroby a predajňa poskytuje aj odbornú montáž a servis po celej Českej republike.


Z čoho sa skladá solárna elektráreň?

Samotné solárne panely sú z oboch strán chránené špeciálnymi materiálmi, ktoré zabezpečujú ich odolnosť a chránia ich pred mechanickým poškodením a poveternostnými vplyvmi. Rám panelov je zvyčajne vyrobený z duralu alebo hliníka, horná strana je chránená špeciálnym tvrdeným sklom a spodná časť je zvyčajne plastová. Solárny panel má spodnú a vrchnú kryciu vrstvu a medzi nimi je výplňový materiál, napríklad plastová fólia. Energia z panelov je vedená cez kabeláž, ktorá musí byť veľmi odolná, pretože je vystavená aj vonkajším podmienkam. Veľmi dôležitý je menič, ktorý mení jednosmerný prúd zo solárnych panelov na striedavý, ktorý potom môžu bez problémov využívať koncové zariadenia. Prúd z meniča je potom vedený buď do elektrárne, alebo do rozvádzača. Súčasťou solárnej elektrárne môžu byť aj batérie, ktoré sa používajú na zber a uskladnenie vyrobenej elektrickej energie. Existuje niekoľko typov a záleží predovšetkým na tom, ako chcete dodať uloženú energiu do cieľového zariadenia.

Striedač je pre solárne elektrárne naozaj dôležitý

Práve striedač ovplyvňuje dôležitú vlastnosť solárnej elektrárne, ktorou je návratnosť investície. Striedač premieňa elektrickú energiu zo solárnej elektrárne a upravuje ju tak, aby ju mohli bez problémov využívať domáce spotrebiče. Meniče sa ponúkajú v dvoch typoch: symetrické a asymetrické. Symetrický striedač je lacnejší a jednoduchší a rozdeľuje elektrinu z elektrárne rovnomerne, zatiaľ čo asymetrický striedač rozdeľuje elektrinu do fáz podľa spotreby, ale je drahší a o niečo zložitejší. Typ meniča je veľmi dôležitý, najmä pre nás. V Českej republike sa meria postupne od roku 2011. Pri použití symetrického striedača nastáva situácia, že aj pri použití solárnej elektrárne musíme využívať energiu zo siete (a platiť za ňu). Tejto situácii sa dá predísť presným plánovaním využívania energie zo všetkých troch fáz tak, aby energia vyrobená solárnou elektrárňou pokryla tieto potreby. Alternatívne je možné zakúpiť jednofázovú solárnu elektráreň, ktorá však nemusí byť dostatočná a nie je krytá štátnymi dotáciami.

Prečo sú solárne elektrárne také populárne

Rôzne možnosti solárnej energie pre rôzne potreby

Solárny panel si môžete kúpiť od 1 500 Kč a za približne 30 000 Kč si môžete postaviť minimálnu solárnu elektráreň s 5 solárnymi panelmi, ktorá pokryje vaše základné energetické potreby. Stále síce čerpáte energiu zo siete a nie ste úplne závislí od solárnej elektrárne, ale ušetrené náklady na energiu sú minimálne. Zlatý stred je tzv. hybridná solárna elektráreň. Spolu so solárnymi panelmi získate aj batériu, ktorá pokryje väčšinu vašej spotreby energie. Toto riešenie pozostáva z približne 10 solárnych panelov a bude vás stáť približne 50 000 Kč. Ak chcete byť úplne nezávislí od elektrickej siete, je tu tzv. ostrovná elektráreň, ktorá stojí 100 000 Kč. Pri tejto možnosti získavate všetku elektrinu pre svoju domácnosť len zo solárnej elektrárne. Všetko však musí byť naplánované tak, aby ostrovná elektráreň dodávala dostatok energie aj v nepriaznivom počasí, a jej pripojenie, prevádzka a údržba sú tiež podstatne náročnejšie.

Zistite, či sa solárna elektráreň naozaj oplatí

Dobrou správou je, že solárne elektrárne sú čoraz rozšírenejšie, a preto klesajú aj ich obstarávacie náklady. Toto riešenie podporuje aj štát, ktorý majiteľom solárnych elektrární poskytuje štedré dotácie. Vďaka tomu je kúpa solárnej elektrárne čoraz výhodnejšia. Ako však vyplýva z informácií v predchádzajúcich odsekoch, aby sa solárna elektráreň skutočne oplatila, je potrebné všetko dobre premyslieť a naplánovať. Odporúčame vám, aby ste si pozvali profesionálnu, skúsenú spoločnosť, ktorá vám vo všetkom poradí a spoločne vymyslíte riešenie, ktoré sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí. Musíte vedieť, na čo budete energiu využívať, ako je váš dom postavený, najmä na ktorú stranu je orientovaná strecha, a mali by ste poznať aj celkovú spotrebu vašej domácnosti. Aby sa vám solárna elektráreň oplatila, mali by ste byť schopní využiť aspoň 70 % vyrobenej elektriny. Vďaka elektrárni ste však menej závislí od nestabilného trhu s energiou a meniace sa ceny energie vás toľko neohrozia.

Je dobrý nápad pripojiť solárnu elektráreň do siete?

Solárne elektrárne fungujú v dvoch rôznych distribučných systémoch. Solárna elektráreň môže byť buď pripojená k sieti (systém on-grid), alebo môže mať uzavretý okruh bez pripojenia k sieti (systém off-grid). V prípade systému on-grid môžete prebytočnú energiu predávať späť do siete. Do roku 2010 sa táto metóda stále vyplácala a mnohí ľudia si kúpili solárnu elektráreň len preto, aby mohli predávať elektrinu a dosahovať zisk. V roku 2011 však výkupné ceny klesli a dnes nie je výhodné vyrobenú elektrinu predávať. Systém off-grid je vhodný len pre ostrovné elektrárne, ktoré sú vhodnejšie pre väčších zákazníkov, ako sú továrne a veľké budovy. Existuje aj tretia možnosť, ktorá kombinuje oba systémy. Vyrobená energia sa akumuluje v zásobníkoch, kde pokrýva spotrebu energie v domácnosti. Ak je zásobník plný, využije energiu napríklad na ohrev vody alebo vykurovanie alebo ju pošle do distribučného systému. Takto pripojené solárne elektrárne sú najbežnejšie a môžete na ne získať štátne dotácie.

Solárne elektrárne sú veľmi obľúbeným riešením

Ako si vybrať najlepšieho dodávateľa solárnej elektrárne?

Vzhľadom na rastúcu popularitu solárnych elektrární je zrejmé, že ich predaj sa stal výnosným podnikaním. Na výber je množstvo spoločností a môže byť ťažké nájsť takú, ktorá vám za vaše peniaze poskytne všetko, čo potrebujete. Opýtajte sa na skúsenosti ľudí vo vašom okolí a prečítajte si online diskusné fóra, kde sa majitelia solárnych zariadení delia o svoje skúsenosti. Dobrý dodávateľ vám všetko podrobne vysvetlí a odpovie na vaše otázky. Získa od vás čo najviac informácií, aby mohla vypracovať cenovú ponuku na mieru, ukáže vám výhody a nevýhody rôznych riešení a spoločne s vami vyberie to, ktoré je pre váš domov najvýhodnejšie. Všimnite si aj dodaciu lehotu, ktorá by nemala presiahnuť 3 mesiace. O tom, či spoločnosť dodržiava deklarovanú dobu dodania, sa môžete presvedčiť aj na základe skúseností jej klientov. Dobrá spoločnosť ponúka aj záručný a pozáručný servis a čím dlhšia je záruka, tým lepšie.

Príprava domu pred solárnou elektrárňou

Ak práve staviate dom, vyberte si dobrého dodávateľa a konzultujte s ním už od začiatku. Dobrá spoločnosť s vami pred výstavbou domu preberie konštrukčné otázky, ktoré môžu zvýšiť účinnosť solárnej elektrárne, ako je orientácia a jednoduchosť strechy (bez vikierov, komínov atď.), nosnosť strechy vo vzťahu k požadovanému počtu panelov a ďalšie dôležité informácie. Bude tiež potrebné vybudovať technickú miestnosť, nájsť vhodné miesto pre striedač a zvážiť, koľko káblov bude potrebných na prepojenie. Vaše potreby sa môžu za niekoľko rokov zmeniť, preto odporúčame nainštalovať husie krky a myslieť na ďalší priestor v skrini pre prípadné ďalšie pripojenia (ideálne aspoň 25 pozícií). Pracovníci spoločnosti vám povedia, čo musíte urobiť, alebo vám s týmito záležitosťami pomôžu. Nezaobídete sa bez projektovej dokumentácie, revízií a budete potrebovať aj súhlas distribučnej siete. Niektoré spoločnosti dokonca ponúkajú spracovanie žiadosti o dotáciu na solárnu elektráreň.

Nezabudnite na povinné nastavenie stĺpikov meračov

Distribučné spoločnosti stanovili pomerne prísne pravidlá pre pripojenie solárnych elektrární. Kontrola dodržiavania týchto pravidiel nie je výnimočná a sankcie za ich porušenie nie sú malé. Ak nemáte odberné miesto pripojené v súlade s pravidlami, distribučná spoločnosť môže odmietnuť jeho pripojenie. Tento problém vzniká najmä v starších domoch, ku ktorým bola solárna elektráreň pripojená neskôr. Dom s vlastným zdrojom elektriny musí spĺňať iné normy ako dom bez vlastného zdroja. Problémom však je, že tieto normy sa časom menia a každá distribučná spoločnosť má svoje vlastné a odlišné pravidlá. Distribučná spoločnosť vám však musí poskytnúť všetky potrebné informácie alebo ich môžete nájsť na jej webovej stránke. Odporúčame vám, aby ste sa dôkladne oboznámili so všetkými požiadavkami a normami. Ak si vyberiete naozaj dobrú spoločnosť, mala by poznať všetky tieto pravidlá a poradiť vám, čo musíte urobiť. Našťastie všetky zmeny nie sú príliš nákladné a zvyčajne sa zmestia do niekoľkých tisícok korún.

Inštalácia solárnych panelov

Aká je životnosť solárnej elektrárne?

Životnosť samotnej solárnej elektrárne závisí od životnosti jej jednotlivých častí. Odhadovaná minimálna životnosť solárneho panelu je 35 rokov, životnosť striedača 12 rokov a životnosť batérie 15 rokov. Skutočne dobrá spoločnosť dodávajúca solárnu elektráreň vám ponúkne aj záruky na túto sumu. Na konci životnosti je potrebné vymeniť iba menič, pretože môže byť chybný alebo dokonca úplne prestať fungovať. Solárne panely ani batéria neprestanú fungovať, ale v prípade panelov budú mať menší výkon a v prípade batérie menšiu kapacitu. To môže znížiť účinnosť a návratnosť solárnej elektrárne. Čím drahšia je solárna elektráreň a jej komponenty, tým sú kvalitnejšie a tým dlhšie vydržia v perfektnom stave. Životnosť súvisí aj s nastavením systému alebo správnou inštaláciou, ale ovplyvňuje ju aj spôsob používania a zaťaženia solárnej elektrárne alebo úroveň vystavenia poveternostným podmienkam. Životnosť vašej solárnej elektrárne teda môžete predĺžiť výberom kvalitnej spoločnosti a tiež pravidelnou údržbou a kontrolou.

Jednoduchá obsluha a údržba

Solárnu elektráreň je možné bežne ovládať alebo monitorovať cez internet. Získate tak prehľad o svojej aktuálnej spotrebe a o tom, ako sa táto spotreba mení v čase, môžete vidieť množstvo vyrobenej elektriny, koľko z tejto energie sa spotrebuje a koľko sa uloží do batérie alebo koľko energie odoberiete zo siete. Niektoré spoločnosti majú tiež prístup k údajom o vašej solárnej elektrárni a môžu včas odhaliť poruchu alebo jej dokonca zabrániť. Ani údržba solárnej elektrárne nie je náročná. Ak je elektráreň správne nainštalovaná a používaná, nie je potrebná častá údržba, pretože neobsahuje pohyblivé časti. Kontrolu elektrických zariadení by mal pravidelne každé 4 roky vykonávať odborník. Niektoré ročné obdobia zaťažujú solárne panely viac ako iné, najmä keď prší, sneží alebo je vo vzduchu nadmerné množstvo prachu či peľu. V týchto prípadoch sa odporúča solárne panely pravidelne čistiť metlou a vodou.

Solárna energia prinesie zmeny do vášho života

Ak chcete z nového zariadenia vyťažiť maximum, je dobré k nemu pripojiť správne spotrebiče a používať ich vtedy, keď sú najvýkonnejšie. Solárna elektráreň vyrába najviac energie počas poludnia. Vtedy je najvhodnejšie používať spotrebiče, ktoré čerpajú energiu. Moderné technológie našťastie umožňujú naplánovať spustenie mnohých elektrických spotrebičov, aj keď nie ste doma. Umývanie riadu, pranie alebo sušenie atď. preto ho vždy nechajte na túto hodinu. Aj keď máte solárnu elektráreň, určite sa oplatí investovať do spotrebičov s najvyššou energetickou triedou. Čím viac ušetríte na energii, tým lepšie – pre vašu peňaženku aj životné prostredie. Ak sa chcete dozvedieť viac o sporení, máme pre vás niekoľko zaujímavých článkov:

Solárne panely sa tiež ľahko udržiavajú

Kupujete dom so solárnou elektrárňou? Dajte si na to pozor!

Doteraz sme riešili kúpu solárnej elektrárne pre náš dom. Ak však kupujete už postavený dom so solárnymi panelmi na streche, je potrebné si dať pozor na niekoľko vecí. Je bežné, že vlastník domu je zároveň vlastníkom solárnej elektrárne, ale sú prípady, keď to tak nie je. Tieto informácie by vám mal poskytnúť vlastník domu alebo ich môžete nájsť v katastri nehnuteľností. V tomto prípade sa pri kúpe domu musia previesť aj práva na solárnu elektráreň. Solárna elektráreň je komplexné zariadenie, preto si od pôvodného majiteľa vyžiadajte všetku dokumentáciu, ako je licencia predajcu, zmluva o pripojení elektrárne do distribučnej siete, projektová dokumentácia na výstavbu elektrárne, povolenia na výstavbu a prevádzku elektrárne, revízne správy, záručné listy atď. Je tiež potrebné, aby predávajúci zrušil svoju licenciu na využívanie solárnej energie, aby ste mohli požiadať o jej vydanie. Je dobré spolupracovať s predávajúcim, aby ste sa vyhli problémom.

Dotácie na solárnu elektráreň vám znížia náklady na kúpu

S relatívne vysokými obstarávacími nákladmi vám môžu pomôcť rôzne dotačné programy. Jedným z najzaujímavejších je program Nová zelená úsporám, v rámci ktorého môžete požiadať o dotáciu na solárnu elektráreň alebo dotáciu na nový solárny systém na ohrev vody. Pri kombinácii viacerých grantov môžete získať aj špeciálny bonus. Výška dotácie sa líši podľa typu zakúpenej solárnej elektrárne a tiež podľa vašej spotreby energie. Dotácie na solárnu elektráreň môžu dosiahnuť až 150 000 Kč. Okrem toho je možné získať dotácie, ak používate tepelné čerpadlo. Toto zariadenie má tiež množstvo výhod a podrobnejšie sme sa mu venovali v článku Tepelné čerpadlá sú čoraz obľúbenejšie! Prečo?. Dozviete sa v ňom, či sa oplatí kúpiť tepelné čerpadlo, ako sa orientovať v rôznych typoch tepelných čerpadiel a ktoré je pre vás najlepšie.

Zhrnutie alebo Na čo si treba dať pozor v solárnej elektrárni?

Výber solárnej elektrárne nie je jednoduchý. Ide o zložitejšie elektrické zariadenia a neexistuje len jeden druh solárnej elektrárne. Preto musíte pred kúpou zvážiť mnoho faktorov, aby ste sa uistili, že to naozaj stojí za to. Ani tento článok nemôže dostatočne podrobne rozobrať všetky otázky. Odporúčame vám, aby ste v tom neboli sami. Výber nesprávnej solárnej elektrárne vám nielenže neušetrí peniaze, ale môže vás stáť veľa peňazí navyše. Preto sa určite oplatí investovať do kvalitného dodávateľa, ktorý vám poradí a odporučí najvhodnejšie riešenie na základe vami poskytnutých informácií. Kvalitné služby nie sú zadarmo, ale spolupráca s kvalitnou firmou vám zabezpečí, že budete mať v poriadku všetku dokumentáciu, že všetko bude správne nainštalované, že vám bude vysvetlené všetko o prevádzke a údržbe, dostanete aj kvalitný odborný záručný a pozáručný servis a samozrejme čo najdlhšiu záruku, ideálne na celú životnosť jednotlivých komponentov solárnej elektrárne.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.