Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.



Šetrenie vodou nemusí znamenať, že sa vzdáte svojho pohodlia!

Ako ušetriť na chode domácnosti sme sa venovali už v niekoľkých článkoch. V tejto časti sa zameriame na spôsoby šetrenia vodou. Opäť existujú ďalšie spôsoby, ako šetriť vodou. Pre niektoré z nich sa musíme vzdať časti svojho pohodlia, do iných musíme trochu investovať, ale niektoré sú úplne „zadarmo“. Tak či onak, každá počiatočná investícia sa vám z dlhodobého hľadiska vždy zaručene vráti.

Šetrenie vodou má dva významy

Pod pojmom šetrenie vodou môžeme rozumieť nielen zníženie spotreby vody, ale aj snahu čo najmenej škodiť vode. O význame pitnej vody asi netreba diskutovať. Nie vždy si však uvedomujeme, ako naše vlastné konanie prispieva k jej zhoršovaniu. Viete, čo vlastne splachujete do kanalizácie? S akými látkami prichádza voda vo vašej domácnosti do kontaktu? Jednoducho nahraďte drogériu alebo kozmetiku alternatívami, ktoré neobsahujú nebezpečné škodliviny. Ak vás táto téma zaujala, môžete si o nej prečítať viac aj v našom článku 11 látok, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere kozmetiky a drogérie. Pravdepodobne ste tiež počuli o znečistení oceánov plastmi, takže znížením spotreby plastov môžete zachrániť vodu.

Teplá voda je drahšia ako studená

Je to logické, pretože kým pri studenej vode platíte len za samotnú vodu, pri teplej vode musíte pripočítať náklady na jej ohrev. Skúste sa zamyslieť nad tým, či neplytváte teplou vodou a či by ste ju v niektorých situáciách nemohli nahradiť studenou vodou. Napríklad sprchovanie chladnejšou vodou nielen šetrí náklady na vodu, ale aj zlepšuje vaše zdravie. Používanie teplej vody je pre nás často len zvykom, ktorý sa dá s trochou úsilia zmeniť. Je teda na vás, koľko chcete alebo potrebujete ušetriť a čoho sa môžete vzdať. Samozrejme, existuje viacero spôsobov, takže nemusíte hneď obmedzovať svoje pohodlie vo všetkom. Aj jedna vec, ktorú môžete zmeniť, vám môže za rok ušetriť veľa peňazí.

TIP: Existuje mnoho spôsobov plytvania teplom. Čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor v našom článku Zelená domácnosť: úspora tepla.

Sprchovanie verzus kúpanie

Podľa rôznych výpočtov a výskumov je spotreba vody pri sprchovaní až o1/3 nižšia ako pri kúpaní. Aj keď pri sprchovaní tečie veľa vody, stále je to menej ako množstvo potrebné na napustenie vane. Samozrejme, záleží na viacerých okolnostiach – ak sa sprchujete 30 minút, jeden kúpeľ by vás pravdepodobne vyšiel lacnejšie. Bohužiaľ, tí, ktorí chcú šetriť vodou, nebudú mať inú možnosť, ako sa svojej obľúbenej činnosti venovať o niečo menej. Aj pri sprchovaní môžete ušetriť ešte viac vody. Len nenechajte sprchu bežať celý čas, kým pod ňou stojíte. Voda je vhodná len na začiatok a koniec sprchovania. Ak však radšej relaxujete pod prúdom teplej vody a ťažko sa vám vzdáva dlhšieho sprchovania, špeciálna úsporná sprchová hlavica vám pomôže ušetriť peniaze. Pretečie cez ňu menej vody, ale rozdiel takmer nepocítite – iba na účte.

TIP: Existuje niekoľko typov energeticky úsporných sprchovacích hlavíc. Jeden z nich je vzduchový, ktorý pridáva do vody vzduch, aby mohlo pretekať menej vody, ale vy to necítite. Druhý typ je pulzujúci, ktorý vytláča vodu v niekoľkých pulzoch za sekundu. Opäť ide o zmenu, ktorú si takmer nevšimnete, ale ušetríte tým veľa vody.

Sprchová hlavicaVodu môžete šetriť aj pri čistení zubov

Niekedy plytváme vodou automaticky a neuvedomujeme si, že je to úplne zbytočné. Mnohí ľudia si napríklad čistia zuby a počas toho nechávajú tiecť vodu. Aj keď vodu zapnete len na začiatku a na konci umývania zubov, z kohútika pretečie viac vody, ako v skutočnosti potrebujete. Ideálnym spôsobom, ako ušetriť vodu pri čistení zubov, je dať si ju do pohára. Čoskoro budete schopní odhadnúť presné množstvo vody, ktoré potrebujete na všetky úkony, a pri čistení zubov už nikdy nebudete musieť použiť viac vody, ako je potrebné. Len pre porovnanie – za 2 minúty pretečie približne 20 litrov vody, ale do šálky stačí len niekoľko decilitrov. Túto metódu môžete použiť aj pri holení. A vo všeobecnosti sa snažte naučiť zastaviť vodu vždy, keď ju nepotrebujete, aj keby to malo byť len na pár sekúnd.

TIP: Ušetrite ešte viac vďaka našim tipom, ako ušetriť elektrickú energiu v tomto článku
Úspora energie – ako na to?

Ako šetriť vodou pri praní?

Práčka je skvelý pomocník a vďaka modernej technológii nám môže pomôcť aj ušetriť peniaze. V súčasnosti sú už bežne dostupné práčky s úspornou spotrebou vody, ktoré dokážu na základe množstva bielizne vyhodnotiť, koľko vody je potrebné na jej vypranie, a dokážu tiež upraviť teplotu vody tak, aby vyhovovala potrebám prania, čím šetria energiu potrebnú na ohrev vody. Ak to vaša práčka nedokáže, perte len vtedy, keď je naplnená viac ako do polovice. Pri niektorých typoch tkanín zvážte, či by nebolo rýchlejšie a šetrnejšie prať ich v ruke, najlepšie nechať ich namočené a prať ich ručne v namočenom umývadle, nie pod tečúcou vodou. Zamyslite sa tiež nad tým, či je vôbec potrebné prať oblečenie alebo iné textílie. Niekedy ich perieme len preto, aby boli svieže a príjemne voňavé, ale môže stačiť, ak ich vyvetráme alebo k nim do skrine vložíme mydlo či voňavé vrecúška. Niektoré škvrny sa dajú ľahko odstrániť pomocou jedlej sódy a iných pomocníkov.

Spláchnite, ako by ste mali

Existujú typy WC nádržiek, ktoré sú vybavené dvoma splachovacími tlačidlami. Pri splachovacích nádržkách, ktoré majú len jedno tlačidlo, sa pri splachovaní zakaždým uvoľní rovnaké množstvo vody, ktoré je vo väčšine prípadov väčšie, ako je potrebné. Dve splachovacie tlačidlá umožňujú spláchnuť menej alebo viac, takže môžete znížiť spotrebu vody až o niekoľko litrov. Toto riešenie je ideálne najmä pre veľké rodiny. Dávajte si tiež pozor na netesné toalety, ktoré môžu spôsobiť výrazné zvýšenie spotreby vody a jej zdraženie. Ak si teda všimnete, že platíte viac, ako ste zvyknutí, skontrolujte všetky tesnenia a uistite sa, že toaleta nikde netečie.

TIP: Môžete tiež zvážiť získanie tzv. Zastávka toalety. Ide o zariadenie, ktoré umožňuje presne nastaviť množstvo splachovanej vody. Toto zariadenie je veľmi účinné aj pri úniku vody z toalety. Ľahko sa umiestni do splachovacej nádrže, kde funguje ako závažie, ktoré umožňuje skoršie zastavenie splachovania, a tým šetrí prietok vody.

Umývačka riaduJe úspornejšie umývať riad ručne alebo v umývačke riadu?

Miera spotreby vody v umývačkách riadu by mala byť uvedená pri každom výrobku. Priemerná hodnota je 12 až 18 litrov. Ako sme už spomenuli pri čistení zubov, za 2 minúty môže kohútikom pretekať až 20 litrov vody. Teraz si teda môžete ľahko vypočítať, či je lacnejšie umývať riad ručne, alebo je výhodnejšie kúpiť umývačku riadu. Samozrejme, záleží aj na tom, či pri ručnom umývaní riadu používate viac teplej alebo studenej vody, prípadne či nechávate vodu tiecť počas celého umývania. Ak nechcete investovať do umývačky riadu, môžete ušetriť vodu tak, že naplníte drez a umyjete riad vo vode, potom vám stačí malé množstvo vody na záverečné opláchnutie. Ďalším dobrým tipom je najprv namočiť viac špinavého riadu, aby sa ľahšie a rýchlejšie umyl a aby ste na jeho umývanie spotrebovali menej vody.

TIP: Peniaze za spotrebu vody môžete ušetriť aj pomocou tzv. šetriče. Dajú sa jednoducho nainštalovať nielen na sprchu, ale aj na vaňu, umývadlo alebo drez – takže môžete šetriť vodou všade. Tieto šetriče obmedzujú prietok vody. Spočiatku to môže byť nepríjemné, pretože sme zvyknutí na vysoký a silný tok. To však často vedie k naozaj zbytočnému prietoku vody a aj menší prietok stačí na to, aby sme sa umyli alebo umyli riad.

Voda sa môže strácať aj pri varení

Nie je úplne bežné, že neodhadneme správne množstvo vody, ktoré potrebujeme na varenie. Pri používaní väčšieho množstva vody sa plytvá nielen vodou, ale aj energiou potrebnou na jej ohrev. Ak sa naučíte používať len toľko vody, koľko skutočne potrebujete, môžete ušetriť na viacerých frontoch. Pri čistení potravín tiež často nechávame tečúcu vodu, čo je opäť trochu zbytočné. Vždy je lacnejšie naplniť nádobu určitým množstvom vody, ako ju nechať voľne tiecť. Môžete teda potraviny umyť v hrnci s vodou a na konci ich len veľmi rýchlo opláchnuť. Často ide o zvyk, pretože sme si zvykli vykonávať mnohé činnosti s tečúcou vodou, ale ak máte chuť, trocha praxe vám pomôže naučiť sa používať vodu šetrnejšie. Okrem toho môžete použiť vodu, ktorá zostane po tejto operácii, napr. zalievať kvety.

Jemné zavlažovanie

Pri zavlažovaní záhrady je lacnejšie používať kanvicu ako hadicu. Opäť cez ňu preteká veľké množstvo vody a časť z nej sa vôbec nevyužíva. Ideálne je používať dažďovú vodu; v mnohých záhradách môžete vidieť jeden alebo viac obrovských kanistrov alebo iných nádob, v ktorých sa zhromažďuje voda. Ak si teda nechcete odoprieť pohodlie používania hadice, používanie dažďovej vody vám môže ušetriť peniaze. Ideálny čas na zalievanie je skoro ráno alebo večer, keď sú teploty nižšie a voda zostáva v pôde dlhšie.


Obchody, v ktorých si môžete kúpiť TOP výrobky na úsporu vody

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.