Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.Tepelné čerpadlá sú čoraz obľúbenejšie! Prečo?

Uvažujete o tepelnom čerpadle, ale stále nemáte dostatok informácií? V našom článku vám vysvetlíme, ako tepelné čerpadlo funguje, kedy sa oplatí, koľko stojí jeho kúpa, koľko vám v priemere ušetrí a ako si vybrať najlepšie tepelné čerpadlo pre vás.

Viete, ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo sa skladá zo 4 častí: chladiva, výparníka, kompresora a výmenníka tepla a používa sa na ohrev vzduchu alebo jeho chladenie. Tepelné čerpadlo čerpá teplo zo vzduchu, vody alebo zeme. Odoberané teplo prúdi do chladiva a odtiaľ do výparníka. Teplo sa odparuje vo výparníku a kompresor ho nasáva ako plyn. Teplo sa v kompresore stlačí a ohreje a putuje ďalej do výmenníka tepla, odkiaľ sa šíri do vykurovacieho systému. Chladivo, ktoré sa zahrieva kontaktom s teplom, sa postupne ochladzuje a mení sa z plynu na kvapalinu (kondenzuje). V tomto stave sa potom vráti do výparníka, kde sa opäť odparí a celý proces sa opakuje. Nezamieňajte si tepelné čerpadlo s rekuperáciou tepla, ktorá tiež môže zabezpečiť lepšiu priepustnosť vzduchu. Je to potrebné v prípade novostavieb využívajúcich najnovšie technológie, ktoré často bránia prirodzenému prúdeniu vzduchu cez konštrukciu domu. Ak to potrebujete, kúpte si rekuperačnú jednotku.

Kedy sa tepelné čerpadlo ne/vyplatí

Tepelné čerpadlo vám pomôže s vykurovaním alebo vám pomôže pokryť úniky tepla z vášho domu. V prípade nových budov, ktoré sú postavené podľa najnovších noriem a s použitím najnovších technológií, sú tieto hodnoty veľmi nízke. Energeticky úsporné bývanie je veľmi in z viacerých dôvodov a najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s únikom tepla, je tzv. pasívne domy. V starších domoch však môžu byť tepelné straty naozaj vysoké a tepelné čerpadlo sa málokedy oplatí. Muselo by byť naozaj výkonné a čím vyšší je výkon tepelného čerpadla, tým vyššie sú jeho obstarávacie náklady. Aby sa kúpa tepelného čerpadla oplatila aj v starších budovách, je dobré dom najprv dostatočne zaizolovať a zabezpečiť, aby teplo príliš neunikalo. Ak neviete, ako je na tom váš dom s únikom tepla, nechajte si vykonať tzv. test úniku tepla. energetický audit. Viac informácií o tom a o tom, ako izolovať svoj dom a zabrániť tepelným stratám, nájdete v našom článku Zelený dom: úspora tepla.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo sa veľmi ľahko obsluhuje a udržiava, náklady na jeho prevádzku sú skutočne nízke a na rozdiel od solárnych panelov nezaberá toľko miesta. Jeho hlavným predpokladom je, samozrejme, využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Tepelné čerpadlo šetrí náklady na spotrebu elektrickej energie, a tým aj životné prostredie. Ide o zaujímavý ekonomicky a ekologicky výhodný spôsob vykurovania, ku ktorému sa obracia čoraz viac domácností. Okrem toho sa tepelné čerpadlá môžu pochváliť veľmi dlhou životnosťou, ktorá môže dosiahnuť niekoľko desaťročí. Najväčšou nevýhodou tepelného čerpadla je jeho vyššia hlučnosť, najmä v prípade typu vzduch/voda. Ak však tepelné čerpadlo umiestnite do neobývanej miestnosti alebo dostatočne dobre odhlučníte miestnosť, v ktorej sa nachádza, hlučnejšia prevádzka vás nebude obťažovať. Za nevýhodu možno považovať aj vysoké obstarávacie náklady. Návratnosť investície do tepelného čerpadla sa líši v závislosti od viacerých faktorov, ale takmer vždy je do 10 rokov, v priemere približne 6 rokov.

Tepelné čerpadlo vám pomôže ušetriť peniaze za vykurovanie

Typy tepelných čerpadiel

Na výber sú 4 typy tepelných čerpadiel: vzduch/voda, zem/voda, voda/voda a vzduch/vzduch. Tieto typy sa líšia predovšetkým zdrojom, z ktorého čerpajú teplo. Výber správneho typu závisí od vašich možností a požiadaviek. Vonkajšie podmienky, ako sú podnebie a teplota, tiež ovplyvňujú účinnosť zvoleného typu tepelného čerpadla. Zatiaľ čo tepelné čerpadlá vzduch/voda sa používajú skôr v teplejších oblastiach, tepelné čerpadlá zem/voda sú účinnejšie v chladnejších oblastiach. Najčastejšie inštalovaným typom tepelného čerpadla v našej krajine je vzduch/voda, po ktorom nasleduje zem/voda. Typy voda/voda alebo vzduch/vzduch sa v našich podmienkach takmer nepoužívajú. Aby ste si mohli vybrať správny typ tepelného čerpadla, ktorý vám poskytne všetko, čo od neho potrebujete, pozrieme sa teraz na všetky 4 typy podrobnejšie:


Odporúčané stránky

Logo Schlieger.Cz

Najlepšie tepelné čerpadlá nájdete v e-shope Schlieger.cz. Všetky výrobky sú vlastnej výroby a predajňa poskytuje aj odbornú montáž a servis po celej Českej republike.


Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tento typ tepelného čerpadla je u nás jedným z najrozšírenejších, najmä vďaka jeho menej náročnej inštalácii, a teda nižším počiatočným nákladom. Toto tepelné čerpadlo získava teplo z vonkajšieho vzduchu, ktoré potom využíva na ohrev vody vo vykurovacom systéme. To znamená, že sa skladá z dvoch jednotiek, z ktorých jedna bude vonku. Jeho inštalácia nie je náročná, ale musí sa vopred naplánovať. Nevýhodou môže byť aj nižšia životnosť v porovnaní s inými typmi, vyššia hlučnosť a vyššie prevádzkové náklady. Čím drahšie tepelné čerpadlo vzduch/voda si kúpite, tým je kvalitnejšie. V praxi to znamená, že bude menej hlučný, efektívnejší a bude mať dlhšiu životnosť – takže sa viac oplatí.

Tepelné čerpadlo zem/voda

Tepelné čerpadlo zem/voda ohrieva vodu vo vykurovacom systéme pomocou tepla zo zeme. Získavanie tepla zo zeme je náročnejšie ako zo vzduchu, preto je tento typ menej obľúbený. Na odber tepla sa používa buď povrchový kolektor, alebo hlboký vrt. Povrchový zberač má podobu plastových hadíc s nemrznúcou zmesou, ktoré sú umiestnené pod povrchom pôdy. Kolektor odoberá teplo z vrchnej vrstvy pôdy, ktorá je najviac ohrievaná slnkom. Hlboký vrt sa nachádza v hĺbke približne 80-250 metrov, kde je osadená plastová sonda s nemrznúcou zmesou. Táto metóda je menej populárna najmä preto, že na dostatočné a efektívne vykurovanie niektorých domácností je potrebné vyvŕtať viac vrtov a v niektorých podmienkach nie je možné vrty použiť vôbec. Napriek vyšším počiatočným nákladom má tepelné čerpadlo zem/voda niekoľko výhod. V porovnaní s typom vzduch/voda sú jeho prevádzkové náklady až o 30 % nižšie, vykurovací faktor je konštantný a nevadia mu nízke teploty.

Tepelné čerpadlo voda/voda

Toto tepelné čerpadlo získava teplo z vody, a preto je vhodné tam, kde je v blízkosti ľahko dostupný zdroj vody, napríklad studňa alebo rybník. Na správne fungovanie je však potrebný určitý minimálny prietok, ktorý nie každý zdroj vody dokáže zabezpečiť. Okrem toho je inštalácia tohto typu tepelného čerpadla pomerne náročná. V porovnaní s typom zem/voda má tepelné čerpadlo voda/voda nižšie obstarávacie náklady, ale nároky na údržbu sú oveľa vyššie.

Zostaňte v teple a ušetrite s tepelným čerpadlom

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch čerpá teplo z vonkajšieho vzduchu, ale vo vnútri ohrieva len vzduch, nie vodu. Jeho veľkou výhodou sú nízke obstarávacie a prevádzkové náklady a skutočnosť, že si môžete nastaviť individuálnu teplotu vzduchu v každej miestnosti vo vašej domácnosti. V teplejších dňoch možno tepelné čerpadlo použiť aj na chladenie vzduchu. Nevýhodou je však nemožnosť ohrievať vodu s jeho pomocou, čo je pre tepelné čerpadlo veľkou nevýhodou. Okrem toho je tepelné čerpadlo vzduch/vzduch v porovnaní s inými typmi naozaj neefektívne a možno špekulovať, či sa vôbec oplatí ho kúpiť.

TIP: Je pre vás tepelné čerpadlo vhodné, alebo existuje lepší spôsob úspory? Prečítajte si náš článok Energeticky úsporné bývanie alebo ako šetriť peniaze a prírodu!

Koľko stojí tepelné čerpadlo a koľko s ním ušetríte?

Cena tepelného čerpadla sa líši podľa typu, pričom najlacnejší je typ vzduch/vzduch, ktorého priemerná cena sa pohybuje okolo 30 000 Kč. Nasleduje typ vzduch/voda s priemernou cenou približne 150 000 Kč. Typy zem/voda a voda/voda sú podobné, ich cena sa pohybuje v priemere okolo 250 000 Kč. Jednotlivé typy čerpadiel sa však líšia najmä v nákladoch na ich inštaláciu, ktoré sa zase líšia podľa konkrétnej budovy, v ktorej je tepelné čerpadlo inštalované. Okrem toho platí, že čím lepšiu spoločnosť si vyberiete, tým lepšie služby dostanete, aj keď sú drahšie. Pri tepelných čerpadlách sa však určite oplatí investovať do vyššej kvality. Dokonca aj lacné typy znamenajú nemalé výdavky, ktoré by vám bolo ľúto, keby ste si ich nevrátili. S návratnosťou súvisí kvalita spoločnosti, pretože správna inštalácia zabezpečí najlepší výkon. Konkrétna návratnosť alebo úspora nákladov závisí od mnohých faktorov, ale v priemere sa uvádza úspora 60 % a návratnosť do 6 rokov.

Bod bivalencie určuje účinnosť čerpadla pri rôznych teplotách

Pri výbere tepelného čerpadla môžete naraziť na niekoľko neznámych slov, ktoré sú však veľmi dôležité. Prvým je bod bivalencie. To vám pomôže zorientovať sa v účinnosti tepelných čerpadiel. Bod bivalencie určuje, pri akých teplotách je tepelné čerpadlo ešte účinné. Niektoré typy čerpadiel už nepostačujú na vykurovanie budovy pri nízkych teplotách. V takom prípade je potom potrebné začať vykurovať elektrinou, čo zvyšuje spotrebu a znižuje účinnosť a návratnosť tepelného čerpadla. Čím lacnejšie zariadenie, tým horší bod bivalencie. Ak viete, že teplota vo vašej oblasti sa aj počas najchladnejších dní pohybuje v mínusových hodnotách, môže sa vám zdať zbytočné kupovať tepelné čerpadlo s bodom bivalencie -20 °C. Tepelné čerpadlo by vám však malo vydržať 20 rokov a vzhľadom na klimatické zmeny je ťažké predpovedať, čo sa stane.

Pri výbere sa zamerajte aj na vykurovací faktor

Koeficient výkonu (často označovaný skratkou COP) je údaj, ktorý udáva pomer medzi spotrebovanou energiou a vyrobeným teplom. Závisí od vstupnej a výstupnej teploty a ďalších faktorov, ako je typ kompresora atď. Hodnota vykurovacieho faktora sa udáva v číslach a môžeme sa stretnúť s viacerými zápismi. Jednou z nich je indikácia špecifickej vstupnej teploty a špecifickej výstupnej teploty. Druhým typom zápisu je pomer výslednej teploty a spotrebovanej energie. Tepelné čerpadlo s vykurovacím faktorom 5 dokáže vyrobiť 5-krát viac tepla, ako je energia potrebná na jeho výrobu. Čím vyšší je vykurovací faktor tepelného čerpadla, tým je účinnejšie. Vo všeobecnosti majú čerpadlá zem/voda lepší vykurovací faktor a je dôležité si uvedomiť, že vykurovací faktor sa meria za priemerných podmienok a skutočná hodnota je zvyčajne o niečo nižšia. Niektorí výrobcovia uvádzajú SCOP, sezónny vykurovací faktor meraný v rôznych ročných obdobiach.

Tepelné čerpadlo pre energeticky úsporné bývanie

Aké dotácie môžete získať na tepelné čerpadlo?

Nákupné náklady na tepelné čerpadlo nie sú nízke, takže každá pomoc sa určite oplatí. Našťastie existuje niekoľko dotačných programov, ktoré môžete využiť pri prechode na tepelné čerpadlo. Ak nahrádzate svoj starý kotol na tuhé palivo tepelným čerpadlom, tzv. „ Kotlíková dotácia „. Tento grant vydáva každý okres, takže konkrétne požiadavky a podmienky sa líšia v závislosti od miesta vášho bydliska. Mesto Praha ponúka svojim obyvateľom vlastný dotačný program s názvom Čistá energia. V rámci programu Nová zelená úsporám môžete požiadať aj o niekoľko dotácií. Na výmenu neekologického kotla za tepelné čerpadlo alebo na nový systém ohrevu vody pomocou tepelného čerpadla sa ponúkajú dotácie. Tento program je výhodný aj preto, že môžete kombinovať viacero dotácií a v takom prípade môžete získať aj špeciálny bonus. Dotácie na tepelné čerpadlo vám môžu pomôcť znížiť náklady na jeho kúpu až o 150 000 Kč a viac.

Využite špeciálnu sadzbu za distribúciu elektriny

Tí, ktorí využívajú tepelné čerpadlo, majú ďalšiu výhodu, ktorá im šetrí peniaze za spotrebu energie, a tou je lacnejšia distribučná sadzba elektriny D57d. Môže vám pomôcť ušetriť až tisíce korún ročne. Sadzba D57d je určená pre domácnosti, ktoré kúria elektrinou a tepelnými čerpadlami, ale napríklad aj priamovýhrevným alebo hybridným vykurovacím systémom. V tejto tarife čerpáte elektrinu v dvoch tarifách. Možno ste už počuli o tzv. nočnú elektrinu, keď je čerpanie energie lacnejšie. Názov nočný pochádza zo skutočnosti, že táto nízka tarifa elektrickej energie sa mohla používať len niekoľko hodín cez noc. V prípade sadzby D57d však nízka sadzba trvá až 20 hodín. Spustenie nízkej a vysokej tarify sa líši podľa distribútora. Na ich webových stránkach by ste však mali všetko ľahko nájsť. Nájdete tu aj konkrétne podmienky a požiadavky, ako aj spôsob, ako požiadať o výhodnú sadzbu za elektrinu.

Pozrite si najnovšiu technológiu tepelných čerpadiel

Technológie sa neustále vyvíjajú a tento vývoj ovplyvnil aj sektor tepelných čerpadiel. O inteligentnej domácnosti ste už pravdepodobne počuli (ak nie, odporúčame článok Inteligentná domácnosť – čo to je a ako na to? ). Moderné tepelné čerpadlá sú tiež „inteligentné“, a preto ich možno ovládať hlasom alebo hlasovým asistentom. Pre ostatné modely sú k dispozícii praktické aplikácie, ktoré vám pomôžu nielen s ovládaním, ale aj s nastavením požadovaných parametrov, prispôsobením vykurovania aktuálnemu počasiu alebo dokonca s diagnostikou prípadných problémov. Trendom je tiež ešte väčšia úspornosť a účinnosť, takže sa môžete stretnúť s tepelným čerpadlom, ktoré ukladá odpadové teplo do špeciálnej nádrže a ohrieva ním vodu. Odpadové teplo vzniká počas chladenia a vo väčšine tepelných čerpadiel sa uvoľňuje bez toho, aby sa využilo. Najnovšie tepelné čerpadlá sa môžu pochváliť aj zaujímavým dizajnom, ktorý z nich robí originálny doplnok vášho domova. Kľúčovými vlastnosťami nových modelov sú vysoká účinnosť a nízka hlučnosť.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.