Pro správné těsnění oken je důležitá také jejich pravidelná údržba

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.



Zlé tesnenie okien? Neplytvajte zbytočne teplom!

Cítiš, ako ťahá cez okno? Prievan je nielen nepríjemný a zdraviu nebezpečný, ale spôsobuje aj tepelné straty, ktoré môžu mať výrazný vplyv na účty za energie. Primerané utesnenie okien vám pomôže ušetriť peniaze a váš domov sa bude cítiť oveľa lepšie.

Ako vám tesnenie okien a dverí ušetrí peniaze?

Je to jednoduché: zlé tesnenie spôsobuje únik teplého vzduchu z miestnosti a vnikanie studeného vzduchu zvonku. Z tohto dôvodu musíte miestnosť vykurovať viac, ako keby boli tesnenia okien a dverí dostatočné. To sa samozrejme prejaví na vysokých účtoch za energie. Kvalitné tesnenie vám pomôže výrazne znížiť tieto náklady, a to až o 70 %.

Zlé utesnenie spôsobuje aj ďalšie problémy

Ak investujete do kvalitného tesnenia, nebudete sa musieť obávať studeného prievanu, ktorý prúdi do miestnosti a ktorý je nielen nepríjemný, ale môže ohroziť aj vaše zdravie. Okrem toho studený vzduch prúdiaci zvonku môže spôsobiť orosenie okien alebo balkónových dverí, čo môže viesť k vzniku plesní. V neposlednom rade zlé tesnenie okien spôsobuje, že do interiéru preniká hluk z ulice, ktorého sa vďaka dobrému tesneniu konečne zbavíte.

Na zlé tesnenia sa vzťahuje záruka

Záruka na okná je u väčšiny výrobcov niekoľkoročná, zhruba od 5 do 10 rokov. Ak sú vaše okná ešte v záruke a zistíte zlé tesnenie, servisný technik sa postará o odstránenie problému. Najprv skontroluje tesnenia rámu a potom všetko vyrovná tak, aby všetky časti dobre sedeli, vrátane príslušenstva a tesnení. Ak záruka vypršala, mnohí výrobcovia poskytujú aj popredajný servis, za ktorý však musíte zaplatiť.

Základné nastavenie okien môžete vykonať svojpomocne

Nastavenie okna sa líši v závislosti od materiálu okenného rámu. Pri starších typoch okien je to najčastejšie drevo, najnovšie okná sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo hliníka (prípadne z kombinácie hliníka a dreva). S nastavením by vám mal pomôcť návod na obsluhu, ktorý obsahuje aj pokyny na údržbu a v ktorom sú uvedené kroky na základné nastavenie.

Ako nastaviť okenné kovanie?

To, že chyba spočíva v zlom tesnení kovania okna, spoznáte aj podľa toho, že sa s ním ťažko manipuluje a otváranie/zatváranie je zložité. Nastavenie kovania nie je zložité a zvyčajne potrebujete len imbusový kľúč č. 4. Odstráňte kryt závesu a podľa potreby uvoľnite alebo utiahnite kovania v hornej a dolnej časti. Krídlo musíte nastaviť tak, aby sa výškovo prispôsobilo rámu a tiež bokom rámu v hornej a dolnej časti. Ďalej je potrebné nastaviť uzatváracie body na obvode krídla, ktoré je potrebné trochu zdvihnúť, aby ste ich mohli otáčať rukou. Potom skontrolujte montážne skrutky a v prípade ich uvoľnenia ich dotiahnite.

TIP: Snažíte sa šetriť energiou, kde sa len dá? Pripravili sme pre vás celý rad cenných tipov a užitočných rád, ktoré vám v tom pomôžu. Nájdete ich napríklad v článku Energetická kríza: pomôžeme vám pripraviť sa na ňu!

Ako najlepšie utesniť okná

Nové tesnenie opravuje drevené okná

Drevené okná sú vo väčšine prípadov už staré a ich nastavenie je preto pomerne komplikované. Jednoduchým riešením je použitie penového alebo gumového tesnenia umiestneného na vnútornom okraji krídla. V prípade okien s dvojitým zasklením sa tesnenia lepia na vnútorné krídlo, v prípade okien s dvojitým zasklením sa umiestňujú medzi skrutkované rámy. V súčasnosti je možné zakúpiť samolepiace tesnenia, ktoré sa veľmi ľahko inštalujú. Ak však pri kontrole tesnenia zistíte, že medzi sklom a krídlom je prievan, je, žiaľ, potrebné zasklenie obnoviť.

Ako často a kedy nastavovať okná?

Okná sa odporúča nastavovať aspoň dvakrát ročne, najlepšie na jar a na jeseň. Iba pravidelné nastavovanie zabezpečí, že okná dostatočne tesnia a neuniká cez ne teplo. Ak zistíte zlé tesnenie, okamžite vykonajte úpravu. Pozor však na príliš nízke vonkajšie teploty, ktoré môžu spôsobiť nesprávne nastavenie prítlaku krídla a rámu počas nastavovania.

Pravidelnou údržbou predchádzajte zlým tesneniam

Pravidelná údržba okien je veľmi dôležitá nielen preto, aby sa zabezpečilo ich správne tesnenie. Dobre udržiavané okná vydržia dlhšie a v prípade okien s dreveným rámom budú mať aj skvelý vzhľad. Základnú údržbu vykonávajte aspoň dvakrát ročne a raz ročne namažte príslušenstvo. Nepodceňujte údržbu okien, nečistoty na vonkajšom ráme okien sa vplyvom slnečného žiarenia a tepla postupne „lepia“ a čím dlhšie budete odkladať ich odstránenie, tým ťažšie to bude.

Najprv umyte rámy a potom sklenenú výplň

Najskôr umyte rámy z vonkajšej strany, kde sa usadzuje viac nečistôt, prachu a peľu. Potom umyte rámy aj zvnútra a nakoniec umyte sklenenú výplň okna. Na základnú údržbu plastových okien postačí odmasťovací čistiaci prostriedok, ale na drevené okná musíte použiť šetrnejšie prostriedky. Prostriedok na umývanie riadu obsahuje tenzidy a nie je vhodný na umývanie plastových alebo drevených rámov, ale môžete ho použiť na umývanie hliníkových rámov. Na konci umývania sa odporúča naniesť na drevený rám ošetrujúci balzam.

Nezabudnite na údržbu tesnení a príslušenstva

Na tesnenia a kovania okolo okien pri umývaní zabúdame, ale pravidelná údržba je nevyhnutná. Najmä tesnenia, pretože nedostatočná údržba vedie k zlej izolácii a zbytočným únikom tepla. Tesnenie stačí umyť vlažnou vodou s trochou čistiaceho prostriedku a raz ročne ho a príslušenstvo namazať olejom, najlepšie silikónovým. Oleje obsahujúce kyseliny alebo živice, alebo dokonca stolové oleje sú na mazanie armatúr úplne nevhodné.

Keď nové tesnenie nestačí

Bohužiaľ, niekedy je potrebné okná úplne vymeniť, najmä veľmi staré okná, ktoré sú už natoľko poškodené, že ani ich nastavenie nepomôže odstrániť nedostatočné tesnenie a zabrániť tepelným stratám. Celková výmena okien sa zvyčajne vykonáva spolu so zateplením domu.

TIP: Izolácia domu je veľmi dôležitá, aby sa zabránilo tepelným stratám. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Kvalitná izolácia domu zabraňuje únikom tepla a šetrí energiu .

Kvalitné tesnenia okien šetria energiu

Materiály okenných rámov

Pokiaľ ide o okenný rám, na výber sú najmä tri materiály: plast, drevo a hliník. Každý z týchto materiálov má iné vlastnosti a mali by ste si vybrať podľa svojich požiadaviek, ceny a vzhľadu. Venujte pozornosť kvalite tesnení okien, ich odolnosti, životnosti alebo požiadavkám na údržbu.

Aký materiál okien najlepšie tesní?

Tesnenia sú vo všeobecnosti rovnakej kvality vo všetkých troch materiáloch. Závisí to totiž od konkrétneho výrobcu okien a pri výbere sa zamerajte na hodnotu súčiniteľa prechodu tepla. Súčiniteľ prechodu tepla rámu sa označuje Uf, súčiniteľ prechodu tepla skla sa označuje Ug a hodnota označená Uw je celkový prestup tepla oknom. Používa sa jednotka W/m2.K, t. j. watt na meter štvorcový a kelvin, pričom za štandardnú hodnotu sa považuje približne 1,1 W/m2.K.

Plastové okná sú lacnejšie a vyžadujú menej údržby

Plastové okná majú pomerne nízke obstarávacie náklady a ich údržba je naozaj jednoduchá. Ako sme však spomenuli vyššie, nie sú úplne bezúdržbové, hoci sa tak často označujú. Pravidelné čistenie rámov a skiel spolu s údržbou tesnení a kovania vám prinesie najlepšie výsledky tepelnej izolácie. Ďalšou výhodou plastových okien je, že si veľmi dlho zachovávajú svoju farbu. Ich nevýhodou je však skutočnosť, že majú elektrostatický účinok na nečistoty, takže priťahujú oveľa viac nečistôt ako drevené rámy.

Prírodná krása dreva vás očarí

Práve vzhľad je hlavnou výhodou drevených okenných rámov oproti plastovým. Hoci je možné získať plastové okná v mnohých rôznych farbách a dekoroch vrátane dreva, nič sa nevyrovná pravému drevu. Drevo sa vyznačuje aj dlhou životnosťou a vynikajúcimi tepelnoizolačnými aj akustickými vlastnosťami. Okná s drevenými rámami sú však drahšie ako okná s plastovými rámami a približne raz za 5 rokov je vhodné obnoviť ochranu náteru, ktorý sa postupne zhoršuje a môže vyblednúť vplyvom UV žiarenia a poveternostných podmienok.

Hliníkové okenné rámy sú najodolnejšie

Hliníkové rámy sú veľmi odolné voči poveternostným podmienkam a slnečnému žiareniu a zo všetkých materiálov si najdlhšie zachovávajú svoj vzhľad, farbu a tvar. Hliníkový rám je obľúbený práve vďaka svojmu vzhľadu, pretože ho možno zakúpiť v rôznych farbách a povrchových úpravách, vďaka čomu ho ľahko zladíte s celkovým dizajnom vášho domova. Hliník tiež ľahšie odoláva vlhkosti, a preto je najvhodnejším materiálom napríklad pre zimné záhrady alebo kryté bazény. Jeho nevýhodou sú však vysoké obstarávacie náklady. Zaujímavým riešením sú okenné rámy vyrobené z dreva a pokryté hliníkovým obkladom, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu dreva a výrazne predlžuje jeho životnosť.

Aký je najlepší počet okuliarov?

Pri nových oknách sa tiež musíte rozhodnúť, či vám postačí dvojité zasklenie, alebo si musíte zaobstarať okná s trojitým zasklením. Trojité zasklenie má prirodzene lepšie tesnenie, a teda aj tepelnú izoláciu, a zároveň je odolnejšie voči oroseniu a prenikaniu hluku zvonku. Dvojité zasklenie je však lacnejšie, najmä vďaka nižšej hmotnosti a možnosti použitia ľahšieho profilu. Dvojité zasklenie tiež prepúšťa viac slnečného svetla a robí miestnosť teplejšou. Kvalitné oknárske spoločnosti by vám mali pomôcť nájsť ideálne riešenie pre váš prípad.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.