Jak na zateplení domu

Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.



Kvalitná izolácia domu zabraňuje únikom tepla a šetrí energiu

Izolácia domu je veľmi často súčasťou renovácie starších domov. Nedostatočne izolovaný dom spôsobuje značné úniky tepla, ktoré ovplyvňujú náklady na vykurovanie. Nielen v čase energetickej krízy je dobré uvažovať o tom, ako môžem znížiť spotrebu energie na minimum – a jedným z riešení je zateplenie domu.

Prečo sa oplatí izolovať dom?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: ušetríte náklady na vykurovanie. Najmä v starších budovách dochádza k obrovským únikom tepla z domu, kvôli ktorým je potrebné vykurovať dom oveľa viac ako v novostavbách s dobrou tepelnou izoláciou. Kvalitná izolácia domu vám môže pomôcť ušetriť až 70 % vašich súčasných nákladov; nie je lacná, ale je to investícia, ktorá sa oplatí. Okrem toho izolácia domu pomáha zabrániť prehrievaniu domu počas horúcich dní, takže vám ušetrí aj náklady na klimatizáciu a váš domov sa bude cítiť príjemnejšie.

Svoj dom môžete izolovať aj postupne

Kompletné zateplenie domu zahŕňa zateplenie fasády, stropu, podlahy a často aj výmenu okien a dverí, čo samozrejme nie je lacná záležitosť. Ak však chcete, aby bola izolácia vášho domu naozaj kvalitná a funkčná, dlho vydržala a čo najskôr sa vám investícia vrátila, oplatí sa na nej nešetriť. Zatepľovanie domu sa môže vykonávať aj po etapách, čo nie je vždy najpraktickejšie riešenie, ale pomôže vám to ušetriť peniaze a počas zatepľovania nebudete musieť na dlhší čas opustiť dom, ako by to bolo v prípade rozsiahlej rekonštrukcie, keď sa zatepľuje celý dom naraz.

Termovízia zisťuje úniky tepla z domu

Je celkom možné, že vo vašom prípade nebude potrebné zatepľovať dom, ak ste už v minulosti použili nejakú formu tepelnej izolácie. Izolácia domu sa vykonáva s cieľom znížiť alebo úplne zabrániť tepelným stratám, t. j. úniku tepla z domu. Termovízia alebo termovízia vám pomôže pomocou špeciálnej termovíznej kamery zistiť, kde presne teplo z vášho domu uniká. Ak chcete získať čo najpresnejšie výsledky, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel (meranie za vhodného počasia atď.), a aby ste presne vedeli, čo vám výsledky hovoria, je lepšie prenechať prácu s termokamerou odborníkovi.

Dotácie pomôžu znížiť náklady na izoláciu domov

Výška investície do zateplenia môže byť pre mnohých ľudí odstrašujúca, ale našťastie je možné využiť dotáciu na zateplenie z programu Nová zelená úsporaktorá je určená na zateplenie stien, striech, stropov alebo podláh, ale aj na výmenu okien alebo dverí a pohybuje sa od 35 000 do 650 000 Kč. Navyše, ak využijete ďalšie dotácie z programu (napr. dotáciu na prípravu projektu alebo odborný technický dozor vo výške až 35 000 Kč, dotáciu na výstavbu zelených striech vo výške až 100 000 Kč alebo dotáciu na vonkajšiu tieniacu techniku vo výške až 50 000 Kč), môžete získať výrazný finančný bonus za využitie viacerých dotačných opatrení.

TIP: Nová zelená úsporám ponúka množstvo dotačných programov a jedným z nich je aj poskytovanie dotácie až do výšky 200 000 Kč na fotovoltaické systémy. Ak uvažujete o kúpe tohto systému, náš článok o solárne elektrárne .

Ako izolovať dom

Svojpomocne alebo so spoločnosťou?

Izolácia domu sa začína výberom najvhodnejšieho izolačného materiálu alebo voľbou vhodnej hrúbky izolácie. Pri takomto rozhodovaní je dôležité zvážiť mnoho aspektov, a ak nemáte dostatok skúseností v tejto oblasti, môžete sa veľmi ľahko rozhodnúť nesprávne. Zlý výber sa môže v budúcnosti prejaviť zvýšenou vlhkosťou stien, pomalou návratnosťou pôvodnej investície, nedostatočnou izoláciou a následne zvýšenými nákladmi na vykurovanie.

Neodborná izolácia domu vás môže vyjsť draho

Odborná pomoc síce nie je zadarmo, ale z dlhodobého hľadiska vám určite ušetrí veľa peňazí. Okrem výberu správneho materiálu je dôležitá aj správna príprava podkladu, pretože ovplyvňuje kvalitu a funkčnosť izolácie domu. Neodborná inštalácia izolácie môže mať za následok inštaláciu úplne nevhodnej izolácie, ktorú budete musieť po určitom čase znova a znovu inštalovať. A vaša pôvodná investícia zmizne v nedohľadne.

Profesionáli vám ušetria nielen peniaze, ale aj čas a starosti

Profesionálne spoločnosti poznajú predpísané postupy a môžete sa plne spoľahnúť na ich odborné znalosti. Zateplenie domu je pomerne zložitý proces, ktorý zahŕňa aj inštalatérske alebo elektroinštalačné práce, stavbu lešenia, odstránenie stavebných materiálov a mnoho ďalších vecí. Ak zveríte izoláciu odborníkom, postarajú sa o všetko za vás.

Starostlivo si vyberte izolačnú spoločnosť

A ako rozpoznať skutočne dobrú firmu na zateplenie domu? Najlepším sprievodcom vám môžu byť referencie zákazníkov. Najprv sa opýtajte svojich známych, či oni sami alebo niekto v ich okolí zatepľoval dom, a ak áno, s ktorou firmou boli spokojní. Na internete si na rôznych fórach pozrite, ktoré spoločnosti sú najviac odporúčané spokojnými klientmi; je to bezpečnejšie ako riadiť sa referenciami, ktoré má spoločnosť na vlastnej webovej stránke, pretože pri nich si nikdy nemôžete byť stopercentne istí ich pravosťou.

TIP: Izolácia vášho domu vám pomôže ušetriť náklady na energiu. Zaujímajú vás iné spôsoby, ako zvládnuť súčasné ťažké časy? Prečítajte si náš článok Energetická kríza: pomôžeme vám pripraviť sa na ňu!

Prečo je izolácia domu dôležitá

Pre každý dom je vhodný iný izolačný materiál

Výber správneho izolačného materiálu je veľmi dôležitý, rovnako ako výber správnej hrúbky. Najvhodnejší materiál na zateplenie domu je ten, ktorý váš dom zateplí najefektívnejšie (čím sa čoskoro a výrazne znížia náklady na vykurovanie) a do ktorého investované prostriedky sa vám čo najrýchlejšie vrátia. Na výber najlepšieho izolačného materiálu je potrebné poznať niekoľko faktorov, napríklad hrúbku muriva domu, spôsoby, akými je dom v súčasnosti izolovaný (kvalita tesnenia okien a dverí, spôsob vykurovania, použitie izolácie v miestnostiach atď.). Aj keď sa chystáte zatepľovať svoj dom sami, odporúčame vám, aby ste aspoň v tejto fáze využili pomoc odborníka, ktorý vám navrhne najlepšie riešenie zateplenia vášho domu.

Z akých izolačných materiálov si môžete vybrať?

Existuje mnoho materiálov na tepelnú izoláciu a každý z nich má svoje výhody a nevýhody, nie všetky sa dajú použiť všade. Či už si izoláciu domu robíte sami, alebo ju zveríte do rúk odborníkov, informácie o možnostiach izolácie vám pomôžu získať lepšiu predstavu o tom, čo je pre váš dom najlepšie. Materiály na izoláciu domu sú:

Pena

Penová izolácia je spolu s vláknitou izoláciou najpoužívanejšia, pretože má nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti: čím je súčiniteľ nižší, tým menej tepla izolant vedie. Penové izolačné materiály majú špeciálnu štruktúru pozostávajúcu z malých komôr, do ktorých je uzavretý vzduch a cez ktoré sa neprenáša takmer žiadne teplo. Najčastejšie sa stretnete s penovým polystyrénom, ktorý je relatívne lacný, ale menej odolný voči tlaku alebo vlhkosti. O niečo drahší, ale tiež s lepšími izolačnými vlastnosťami, je sivý polystyrén, alebo si môžete zaobstarať tzv. extrudovaný polystyrén, ktorý sa však oplatí v miestach s častým výskytom vody a vlhkosti. Polyuretánová pena je odolná voči vysokým a nízkym teplotám, môžete si zaobstarať aj tepelnú izoláciu z penového skla, ktorá je veľmi obľúbená vďaka svojej šetrnosti k životnému prostrediu (vyrába sa z recyklovaného skla) a vynikajúcim vlastnostiam, ako je odolnosť voči ohňu, vode a vysoká tlaková kapacita. Penové sklo je však jedným z najdrahších izolačných materiálov.

Vláknité

Najobľúbenejšou vláknitou izoláciou je sklená vlna, ktorá okrem tepelnej izolácie dokáže odparovať vlhkosť zo stien a je veľmi savá (neodporúča sa však do príliš vlhkých miest). Ďalším obľúbeným materiálom sú minerálne vlákna z čadiča, ktoré majú nízku tepelnú rozťažnosť a nehrozí, že by sa fasáda poškodila vplyvom teplotných zmien. Vláknitá izolácia na zateplenie domu sa tiež vyrába z dreva. Drevovláknité dosky obsahujú okrem dreva a živice aj látky odpudzujúce vodu; táto izolácia výborne tlmí zvuk a prepúšťa vodné pary. Drevovláknitá izolácia je obľúbená najmä pri drevostavbách.

Špeciálne izolačné materiály

Medzi menej bežné izolačné materiály na zateplenie domu patrí papier, ovčia vlna alebo dokonca konopné vlákna. Dosky z nich vyrobené majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, konope tiež vytvára skutočne odolnú a pevnú štruktúru, ktorá odoláva vlhkosti, hnilobe alebo škodcom. Konopné izolačné dosky výborne absorbujú vlhkosť a prepúšťajú vodné pary. Ďalším zaujímavým materiálom je celulóza vyrobená z recyklovaného papiera, ktorá okrem tepelnej izolácie aj veľmi dobre pohlcuje vlhkosť. Ďalšou výhodou je jej špeciálne použitie, pretože celulózová izolácia „fúka“ a ľahko sa dostane aj do ťažko prístupných miest.

Nezabudnite na vhodné skladovanie materiálov

Vybraný izolačný materiál nakupujte od spoľahlivého dodávateľa a najlepšie je nakupovať všetok materiál od jedného výrobcu. Výber a obstaranie správneho materiálu na izoláciu vášho domu je jedna vec, ale iba správny spôsob skladovania zabezpečí jeho dlhú životnosť a funkčnosť. Majte na pamäti, že na zateplenie celého domu budete potrebovať naozaj veľké množstvo izolácie (odporúča sa kúpiť o 5 % viac, ako je predpokladaná spotreba) a musíte na materiál vyčleniť dostatočne veľký priestor. Izolačný materiál sa môže skladovať vonku, ale odporúča sa ho aspoň prikryť plachtou; ďalšie materiály, chemikálie a príslušenstvo by sa mali skladovať na krytom mieste.

TIP: Tipov, ako ušetriť teplo, nie je nikdy dosť! Preto sme pre vás pripravili článok Zelená domácnosť: úspora tepla .

Zateplenie domu zníži spotrebu energie

Izolácia fasády domu

Existujú dva spôsoby izolácie fasády domu: kontaktná a vetraná. Kontaktné zateplenie fasády patrí k najčastejšie používaným, pretože jeho realizácia je jednoduchšia, rýchlejšia a tiež lacnejšia, ale odvetraná fasáda ponúka nielen tepelnú izoláciu, ale aj lepšiu zvukovú izoláciu a navyše lepšie dýcha. Kontaktné zateplenie fasády sa vykonáva pomocou penového polystyrénu alebo minerálnej vlny, ktoré sa upevňujú na existujúcu fasádu. V prípade odvetranej fasády sa izolačný materiál (najčastejšie minerálna vlna) vkladá do vopred pripravených roštov, na ktoré sa následne aplikuje obkladový materiál. Medzi obkladom a roštom s izoláciou je vzduchová medzera, ktorá odvádza vlhkosť z konštrukcie a zabraňuje prehrievaniu fasády.

Izolácia šikmých striech

Izolácia šikmých striech sa môže vykonávať dvoma spôsobmi. Prvou z nich je spodná izolácia, ktorá je najbežnejšia, pretože sa dá vykonať bez ohľadu na vonkajšie počasie a je jednoduchšia a lacnejšia. Druhý spôsob, izolácia zhora, sa najčastejšie používa, ak chce majiteľ zachovať viditeľné krokvy (ktoré sú pri izolácii zdola zakryté) alebo ak nie je možné izolovať zdola kvôli nízkym stropom. Izolácia šikmej strechy zhora sa vykonáva z vonkajšej strany strechy, preto je potrebné zohľadniť ročné obdobie a počasie, v ktorom sa práce môžu vykonávať, a je to aj drahší spôsob izolácie strechy domu. Parozábrana sa musí nainštalovať aj na vnútornú stranu izolácie, aby sa zabránilo prestupu vodných pár z interiéru do strešnej konštrukcie, kde môžu kondenzovať. Parozábrana je zároveň vzduchotesná a znižuje spotrebu energie domu.

Izolácia podláh

Izolácia podláh je komplikovanejšia v prípade existujúcich domov, pretože tepelná izolácia sa musí inštalovať pod podlahu v prvom podklade, ktorý sa musí na tento účel najprv odstrániť. Ak však máte pod domom pivnicu, nemusíte pristúpiť k takej rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii, stačí zatepliť stropy v nej. Pred inštaláciou tepelnej izolácie pod podlahy je potrebné najprv položiť hydroizoláciu a v domoch s vyšším výskytom vlhkosti sa odporúča pristúpiť k izolácii podláh vo forme odvetranej izolácie, ktorá lepšie odvádza vlhkosť.

TIP: Dom s minimálnymi únikmi tepla je ideálny na inštaláciu alternatívnych zdrojov energie, ako sú solárne elektrárne, kolektory alebo tepelné čerpadlá. Viac informácií o tejto téme nájdete v našom článku Energeticky úsporné bývanie alebo Ako šetriť peniaze a prírodu .

Ako izolovať dom

Izolácia stropu

Ak máte podkrovie, ktoré nevyužívate, môžete izolovať stropy zateplením podlahy podkrovia. Inak sa tepelná izolácia môže položiť na vonkajšiu stranu stropu alebo na vnútornú stranu – buď do podhľadu pod stropom, kontaktnou alebo fúkanou izoláciou. Pri vnútornej izolácii stropu je dôležité zachovať tzv. svetlá výška miestnosti (výška stropu), ktorá musí byť najmenej 2,5 metra. Trochu problematickejšia je izolácia stropných trámov, v každom prípade zateplenie stropu nie je jednoduché a je potrebné vyriešiť viacero vecí, preto odporúčame zveriť tento typ zateplenia domu odborníkom, ktorí vyberú najlepšie riešenie.

Izolácia suterénu

V suteréne možno okrem stropu zatepliť aj obvodové steny alebo podlahu; táto izolácia tiež pomôže znížiť celkové tepelné straty domu. V pivniciach je vyššia vlhkosť, preto je potrebné pristúpiť k parotesnej izolácii a ako izoláciu použiť izolačné dosky odolné proti vlhkosti. Je veľmi dôležité, aby izolačný materiál stien pivnice bol odolný aj voči tlaku, pretože zemina tlačí na steny zvonku pomerne veľkou silou. Podlahu v suteréne zvyčajne nie je potrebné toľko izolovať; izolácia stien alebo stropu je dostatočná na to, aby sa zabránilo úniku tepla z domu. Ak chcete pivnicu obývať alebo využívať častejšie, stačí podlahu zaizolovať špeciálnymi tesniacimi fóliami alebo izolačnými stierkami, ktoré podlahu dostatočne ochránia nielen pred chladom od zeme pod ňou, ale aj pred vlhkosťou.

Výmena celých okien

Možno si myslíte, že keď vymeníte staré okná, zabránite úniku tepla z domu natoľko, že nebudete musieť izolovať celý dom. Bohužiaľ, je to nepravdepodobné, pretože hoci veľa tepla uniká netesnými oknami (alebo dverami), zvyčajne ide len o malú časť celkových tepelných strát. Ak máte staré okná a plánujete zateplenie domu, nie je vhodnejší čas na výmenu okien ako teraz. Zaobstarajte si okná s minimálne dvojitým zasklením, ktoré poskytuje dostatočnú tepelnú izoláciu. Pre ešte lepšie izolačné vlastnosti sú k dispozícii aj okná s trojitým zasklením. Okná môžete získať z rôznych materiálov, najčastejšie z plastu alebo dreva, ale aj z hliníka alebo ocele. Drevené a plastové okná majú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Plastové okná sú lacnejšie a menej náročné na údržbu, ale drevené okná majú dlhšiu životnosť a dajú sa kúpiť v kombinácii s hliníkom, čo ešte viac zvýši ich odolnosť a životnosť.

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.