Naše webové stránky obsahujú odkazy na partnerské weby. Ak sa prekliknete z našich stránok na stránky partnera a tam si zakúpite jeho služby, obdržíme za sprostredkovanie províziu (Zistiť viac informácií). Táto forma spolupráce nijako neovplyvňuje objektívnosť našich recenzií. Každým nákupom cez kliknutie z našich stránok podporíte našu redakciu, aby sme aj do budúcnosti mohli tvoriť kvalitný a užitočný obsah. Ďakujeme.

Dôležité upozornenie Všetky naše články píšu skutoční ľudia. Nie sú to umelé texty od stroja.



Úspora energie – ako na to?

Málokto si vie predstaviť svoj život bez elektriny. V bežnej domácnosti sa spotrebuje v každej miestnosti a je to spotreba, za ktorú platíme najviac. Úspora energie našťastie nie je zložitá veda. Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť peniaze za elektrinu. Niektorí sa musia vzdať určitého komfortu, ale väčšine stačí vedieť, kde vám zbytočne uniká elektrina.

Ako súvisia úspory energie a energetické triedy?

Energetická trieda nám hovorí, aká veľká úspora energie sa spája s daným spotrebičom. Týchto tried je niekoľko a označujú sa písmenami A až G, od najhospodárnejšej po najmenej hospodárnu. Keďže sa však technológie rýchlo vyvíjajú a úspora energie je dôležitá, už nejaký čas sa používajú aj triedy A+, A++ a A+++. To vnieslo do rozlišovania trochu zmätku, pretože pri niektorých spotrebičoch nie je možné naraziť na energetické triedy A a nižšie. A+ je teda najmenej efektívna v tejto oblasti, hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je jednou z najúčinnejších. Tento zmätok sa však skončí v roku 2019, keď vstúpi do platnosti nové nariadenie EÚ a všetko sa vráti do pôvodného stavu, takže žiadne plusové body. Preto si môžete byť istí, že spotrebič s označením A bude vždy jedným z energeticky najúčinnejších na trhu bez ohľadu na technologický pokrok.

Od roku 2020 postupne vstúpia do platnosti nové energetické štítky! Viac informácií o nich nájdete tu.

Kde môžem zistiť, do akej energetickej triedy patrí spotrebič?

Energetická trieda spotrebiča je uvedená na energetickom štítku. Výrobcovia sú povinní opatriť svoje výrobky takýmito štítkami a maloobchodníci musia vystaviť svoj tovar tak, aby boli štítky jasne viditeľné. Forma štítkov je pevne stanovená. Na energetickom štítku vždy nájdete informácie o modeli, ku ktorému patrí, a jeho výrobcovi, farebnú škálu všetkých energetických tried a špeciálne označenú energetickú triedu spotrebiča, ako aj ročnú spotrebu v kWh. Štítky obsahujú aj ďalšie informácie, ktoré sú dôležité pre daný typ spotrebiča. Napríklad práčky poskytujú informácie o účinnosti prania, umývačky riadu o spotrebe vody a televízory o spotrebe energie.

TIP: Úsporám vody sme venovali samostatný článok:
Šetrenie vodou nemusí znamenať, že sa vzdáte svojho pohodlia!

Ktoré spotrebiče musia byť označené energetickým štítkom?

  • domáce kuchynské spotrebiče

  • domáce umývačky riadu

  • žiarivky

  • chladiace zariadenia pre domácnosť

  • klimatizačné zariadenia

  • komerčné chladiace zariadenia

  • kotly na tuhé palivo

  • lokálne ohrievače na vykurovanie interiéru:

  • ohrievače na vykurovanie a prípravu teplej vody

  • práčky pre domácnosť

  • smerové zdroje svetla a LED diódy

  • sušičky

  • svetelné zdroje pre domácnosť

  • Televízory

  • vetracie jednotky pre obytné budovy

  • vysávače

Úspora energie, ktorej môžete dôverovať

Hoci je falošná reklama nezákonná, môžeme sa s ňou bohužiaľ stretnúť kdekoľvek. Rozhodne sa teda nespoliehajte len na informácie od výrobcu alebo predajcu. Ak niekto tvrdí, že spotrebič je vysoko účinný, môže to znamenať čokoľvek. Našťastie si tieto informácie môžete ľahko overiť. Informácie na energetickom štítku musia byť vždy presné. Štátna energetická inšpekcia a Česká obchodná inšpekcia vykonávajú pravidelné kontroly, aby zistili, či je to skutočne tak. To vám dáva istotu, že sa na tieto informácie môžete spoľahnúť a stavať na nich.


Úsporná práčka

Viete, čo je to nočný prúd?

Pojem nočný prúd označuje lacnejšiu tarifu elektrickej energie. Používa sa vtedy, keď je prebytok vyrobenej elektriny a dodávatelia motivujú spotrebiteľov, aby ju využívali vo väčšom množstve tým, že ju zlacňujú. Čas dňa, deň v týždni a ročné obdobie, kedy je elektrina lacnejšia, sa líši v závislosti od dennej doby, dňa v týždni a ročného obdobia a určuje ho dodávateľ. Dvojtarifná elektrina je určená len pre tie domácnosti, v ktorých sa elektrina používa na vykurovanie, ohrev vody alebo nabíjanie elektromobilu. Môžete oň požiadať u svojho dodávateľa elektriny, ktorému musíte predložiť doklad o nároku naň. To, čo od vás bude dodávateľ potrebovať, môžete zistiť priamo od neho. Keď získate dvojtarifnú elektrinu, môžete ju používať pre všetky spotrebiče vo vašej domácnosti. Lacná tarifa elektriny sa zapína automaticky a presné časy si môžete zistiť aj u svojho dodávateľa. Ak to chcete zistiť, musíte poznať svoju zemepisnú oblasť a kód z prijímača (merača).

TIP: Spotreba elektrickej energie súvisí aj so svetlom. Ďalšie tipy, ako ušetriť, nájdete v našom článku Nezáříš zbytočne? Uložte svetlo rýchlo a jednoducho!

Spotrebiče spotrebúvajú energiu, aj keď sú vypnuté

Niektoré spotrebiče stále odoberajú energiu zo zásuvky, aj keď ich vypneme. Týka sa to napríklad televízora, notebooku, počítača (a monitora!), mikrovlnnej rúry, rádia, hi-fi veže, tlačiarne, nabíjačky batérií a dokonca aj satelitného prijímača. Táto spotreba v tzv. v pohotovostnom režime je samozrejme výrazne nižšia ako spotreba energie v zapnutom režime. Ak však chceme maximalizovať úspory energie, môžeme sa zamerať aj na to. Jediný spôsob, ako zabrániť spotrebičom používať elektrickú energiu, je odpojiť ich od zdroja. Preto je dobré vždy odpojiť spotrebiče, ktoré používate len veľmi zriedka. Bude to trochu nepohodlné pre tých, ktorých používame niekoľkokrát denne. Môžete si to zjednodušiť zakúpením predlžovacieho kábla s viacerými zásuvkami a vypínačom. Jednoducho zapojíte všetky spotrebiče v miestnosti a potom ich naraz odpojíte.

Univerzálne tipy pre všetky spotrebiče

Platí jednoduché pravidlo – aby bol spotrebič čo najefektívnejší, musí sa využívať na maximum. Preto zapínajte umývačku riadu, práčku alebo sušičku len vtedy, keď sú plné. Menej naplnené spotrebiče nespotrebujú menej energie! Aj tá najúspornejšia chladnička na trhu vás môže vyjsť draho, ak je pre vás príliš veľká. V ideálnom prípade by mala byť chladnička (alebo mraznička) plná aspoň zo 70 %. Priemerný objem na osobu je 50-70 litrov. A dávajte si pozor aj na televíziu. Čím väčší je televízor, tým viac energie spotrebuje. Väčšia obrazovka nám však poskytne lepší zážitok len vtedy, ak si ju môžeme naozaj dopriať. Odporúčaná vzdialenosť od televízora k miestu na sedenie je 2,5-násobok uhlopriečky televízora. Najbežnejšia veľkosť obrazovky je 40 palcov, čo je približne 1 meter. Preto by ste mali sedieť aspoň 2,5 metra od takejto obrazovky. Ak nemáte dostatok miesta, väčší televízor je zbytočný – a nielen to, môže vám dokonca škodiť, a to zbytočnou spotrebou aj namáhaním očí.

Väčšie úspory energie nie sú vždy väčšie

Neviete, či si vybrať menší a menej účinný spotrebič namiesto väčšieho a účinnejšieho? Spotrebu energie si môžete ľahko vypočítať. Na energetickom štítku (alebo v návode na obsluhu) zistite spotrebu energie spotrebiča, ktorá sa udáva vo wattoch (W). Túto hodnotu vynásobte počtom hodín, počas ktorých bude spotrebič v priemere zapnutý, aby ste získali dennú spotrebu vo watthodinách (Wh). Toto číslo vydeľte číslom 1000 a dostanete hodnotu v kilowatthodinách (kWh), ktorá je zároveň cenou elektriny. Vynásobte toto číslo číslom 365 a získate približnú ročnú spotrebu energie spotrebiča. Teraz už viete, ktorý z nich je pre vás vhodnejší.


Energeticky úsporná chladnička

Záleží aj na umiestnení chladničky

Čím teplejšie a vlhšie prostredie, tým viac energie musí chladnička vydať. Umiestnite ho do chladnej a suchej časti miestnosti, mimo dosahu zdrojov tepla alebo priameho slnečného svetla. Spotreba energie sa zvyšuje aj s dĺžkou úniku tepla z chladničky, preto by ste naozaj nemali nechávať dvere otvorené príliš dlho. Nastavte teplotu v chladničke na približne 5 °C (v mrazničke na -18 °C) a umiestnite potraviny na miesto, kam patria, aby mali ideálnu teplotu. Ak si nie ste istí, ako by sa mali potraviny skladovať, pozrite si náš článok
Zásady správneho skladovania potravín
. Nezabudnite mrazničku pravidelne odmrazovať.

Pri varení používajte pokrievku

Pri varení platí, že čím dlhšie varíte, tým viac elektriny spotrebujete. Ak ohrievate jedlo bez pokrievky, potrebujete na jeho ohriatie viac tepla a viac času, a teda aj viac energie. Nevarte tiež zbytočne veľké množstvo vody. Spotrebu energie ovplyvňuje aj použitý riad. Rovnomerný povrch sa totiž zohreje najrýchlejšie, takže starší riad s nerovným dnom vás bude stáť energiu navyše. Ak je to možné, vyberte si rovnako veľký riad ako varná doska, pretože väčšina varných dosiek musí aj tak zohrievať celú plochu. Spotrebu môžete znížiť aj tak, že sporák zapnete len vtedy, keď naň položíte riad. Väčšina elektrických varných dosiek zostáva horúca ešte chvíľu po vypnutí, čo môžete využiť a vypnúť varnú dosku chvíľu pred dovarením jedla. Mikrovlnná rúra má vyšší príkon ako bežný elektrický sporák, ale zohrieva sa rýchlejšie. To isté platí aj pre rýchlovarnú kanvicu, ktorá je preto ideálna na ohrev vody.

TIP: Ako ušetriť na vykurovaní v našom článku Úspora tepla.

Úspora energie pri praní, sušení a žehlení

Pri práčkach platí, že čím lepšie ich používate, tým viac energie ušetríte. Tá sa používa aj na ohrev vody, takže znížením teploty vody môžete ušetriť elektrickú energiu. Sušičku tiež naplňte na maximálnu možnú kapacitu. Samozrejme, že pri žehlení spotrebujete aj elektrickú energiu. Kúpou vecí z materiálu, ktorý sa nemusí žehliť, môžete ušetriť peniaze. Čím mokrejšie je oblečenie, tým dlhšie ho budete musieť žehliť a tým viac energie spotrebujete, preto sa snažte oblečenie vysušiť čo najlepšie. Odporúča sa bielizeň príliš neskladať, pretože každý záhyb, ktorý musíte vyžehliť, vás stojí drahocennú energiu, dokonca aj elektrickú energiu. Dokonca aj žehlička má určité zvyškové teplo, takže niektoré jemnejšie tkaniny môžete žehliť už s vypnutou žehličkou.


Obchody, v ktorých si môžete kúpiť TOP energeticky úsporné výrobky

Přidat hodnocení


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.